CANLI VARLIKLAR İÇİN YAŞAMSAL ÖNEMİ OLAN SUYU DEĞERLENDİRMEK VE SU İSRAFI ÜZERİNE BİR DEĞERLENDİRME YAPMAK İSTEDİM BU YAZIMDA.

DÜNYA YÜZEYİNİN DÖRTTE ÜÇÜ SULAR İLE KAPLIDIR, ANCAK BU SUYUN BÜYÜK BİR KISMI TUZLU HALİNDE DENİZLERDEDİR. DÜNYA SU REZERVİNİN YAKLAŞIK %3 Ü  TATLI SULARDAN OLUŞUYOR.  GELECEKTE DÜNYANIN EN BÜYÜ SORUNLARINDAN BİRİDİR SUSUZLUK, SÜRDÜRÜLEBİLİR SU KULLANIMI İSE SUYUN TEK BİR DAMLASININ BİE İSRAF EDİLMEDEN ÇEVRE İLE UYUMLU OLACAK ŞEKİLDE KULLANIMININ SAĞLANMASI GEREKLİDİR. SU TÜKETİM ORANLARININ AZALTILIP, SUYUN ETKİN VE YENİDEN KULLANIMA İLİŞKİN YÖNTEMLERİN BELİRLENMESİ VE UYGULANMASI GEREKMEKTEDİR.
 GÜVENLİ İÇME VE KULLANMA SUYUNA ERİŞİM İNSAN SAĞLIĞI VE ÇOCUKLAR İÇİN BİR LÜKS DEĞİL TEMEL BİR İHTİYAÇTIR. KENTLERDEKİ NÜFUS ARTIŞI, KÜRESEL ISINMA, SANAYİLEŞME VE TARIMSAL KULLANIMA BAĞLI SU TALEBİ ARTMAKTADIR. BU DURUM TEMİZ İÇME SUYU KAYNAKLARI ÜZERİNDE BASKI OLUŞTURMAKTADIR. BU RİSKLİ AZALTMANIN YOLU MEVCUT KAYNAKLARI VERİMLİ KULLANAKMAK VE SUYUN YÖNETİLMESİNDEN GEÇMEKTEDİR.
 HEPİMİZİN BİLDİĞİ AMA UYGULAMA KONUSUNDA ÇOK DA İHTİMAM GÖSTERMEDİĞİMİZ  BİR KAÇ ÖRNEK  VERMEK İSTİYORUM, GÜNDE İKİ KEZ DİŞ FIRÇALARKEN SUYUN KAPATILMAMASI YÜZÜNDEN YILDA HER EVDE 8 TON SU İSRAF EDİLİYOR, DÖRT KİŞİLK BİR AİLDE DUŞ SÜRESİNİ BİR DAKİKA AZALTARAK YILDA 18 TON SU TASARRUFU SAĞLAYABİLİRİZ, ŞEBEKE SUYU İLE ASLA AZ DA OLSA BAĞ BAHÇE SULAMASI YAPMAMALIYIZ, EVLERDE BANYO VE TUVALETTE TÜKETİLEN SU MİKTARI EVDE TÜKETİLEN SUYUN %70 İNİ OLUŞTURMAKTADIR, REZERVUARLARI VERİMLİ HALE GETİRİP DÜŞÜK AKIMLI VEYA KADEMELİ HALE GETİREBİLİRİZ, REZERVUARIN İÇİNE DOLU BİR LİTRELİK ŞİŞE KOYARAK SU TÜKETİMİNİ AZALTABİLİRİZ.  SUSUZ PEYZAJ ÇALIŞMALARI, VATANDAŞA BEDELSİZ DAĞITILAN MUSLUK  APARATLARI KONUSUNDA BELEDİYEMİZİ TEBRİK EDİYORUM. ASLINDA YAPILABİLECEK KÜÇÜK TEDBİRLER İLE SU İSRAFINA SON VEREREK HEM EV EKONOMİMİZE KATKI SAĞLAR HEM DE KIT OLAN SU KAYNAKLARININ İSRAFINI ÖNLEYEBİLİRİZ.
 EVET HEP BİRLİKTE SU İSRAFINA SON VERMEK İÇİN BELEDİYEMİZİ BİR KAMPANYA YAPMAYA DAVET EDİYORUM.  OKULLAR AÇILIYOR, HAZIRLANACAK KÜÇÜK EL BROŞÜRLERİ İLE OKULLARDA ÇOCUKLARIMIZ BİLİNÇLENDİRELİM, OKULLARDA EĞİTİMLER VERMELİYİZ .TOPLUMU BİLİNÇLENDİRELİM, ÇOCUKLARIMIZA İSRAF ETMEMEYİ ÖĞRETELİM. SU HAYATTIR, SUYU İSRAF ETMEYELİM.