Muhtarlarımızın seçilmiş oldukları köy ve mahallelerinde ihtiyaç ve taleplerin tespiti, yapılacak olan kamu hizmetlerinin en verimli şekilde yerine getirilmesi noktasında önemli bir sorumluluk üstlendiklerini belirten Vali Öksüz, bugüne kadar olduğu gibi muhtarlarımızla yakın işbirliği içerisinde, hep birlikte hizmet üretme gayreti içerisinde olacaklarını belirterek, 19 Ekim Muhtarlar Günü'nü kutladı.

05-1
Programa başta Vali Öksüz olmak üzere Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Mustafa Güder, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Asım Ertilav, İdare ve Denetim Müdürü Ramazan Şencan, merkeze bağlı mahalle ve köy muhtarları katıldı.

Düzenlenen programda Muhtarlar Derneği Başkanı Şekerevler Mahallesi Muhtarı Sami Çelik ve Vali Öksüz tarafından konuşma yapıldı.

01-2
Vali Öksüz burada yaptığı konuşmada, "Değerli muhtarlarımız 19 Ekim Muhtarlar Gününde sizlerle bir araya gelmekten dolayı mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum. Muhtarlar Gününüz kutlu olsun. Muhtarlar bizim en yakın mesai arkadaşımız. Biz muhtarlarımızla gurur duyuyoruz. Çünkü yıllardır Yerel Yönetim Sistemimizin önemli bir parçası olarak köylerde ve mahallelerde hem bir yandan vatandaşımızın ihtiyaçlarını, dileklerini, taleplerini bizlere ileten konumda oluyorlar. Hem de bir anlamda devletimizi temsil eden, ülkemizde kamu düzenini sağlanmasına katkılarda bulunuyorlar. Devletimiz ve vatandaşımız arasında çok önemli bir köprü görevini yüz yıllardır başarıyla yerine getiriyorlar.

Muhtarlarımız yeri geldiğinde bulundukları yerdeki vatandaşlarımızın derdine, sevincine, kötü gününe, mutlu güne şahitlik ediyorlar. Köyüne, mahallesine alt yapısından tutun, eğitimden sağlığa kadar her alanda ihtiyaçlarının giderilmesi içinde fedakarca çalışıyorlar.

Bundan dolayı da devlet olarak kendilerine çok şey borçluyuz. Bu hizmetler aslında maddi karşılığı olmayan çok önemli manevi hizmetler. Dolayısıyla muhtarlarımız devletimiz için önemlidir. Önemli bir kurum olan muhtarlık müessesesi bundan sonra da yaşamaya devam edecektir.

Bildiğiniz üzere milli yas var. Orada Müslüman kardeşlerimizin mağdur kaldığı sıkıntıdan bir an önce kurtulmalarını Allah’tan niyaz ediyorum. Suçsuz günahsız insanlar hayatını kaybetmesin. Tekrar Muhtarlar Gününüzü kutluyorum. Bugüne kadarki yaptığınız çalışmalardan dolayı teşekkür ediyorum. Bundan sonraki hayatınızda sağlık ve huzurlu bir şekilde, ailenizle, sevdiklerinizle hayırlı bir görev süresi diliyorum” dedi.

Editör: Evrim Tuna Şahin