Çok sayıda eserleri bulunan ve birçok televizyon programına konuk olarak katılmış olan Prof. Dr. Tufan Gündüz, TRT 1’de yayımlanan “3’te 3” adlı tarih yarışması programında uzman danışman olarak görev alıyor. Prof. Dr. Gündüz 31 Ekim 2023 Salı günü saat 14.00’de MAKÜ Konferans ve Sergi Salonunda “Asırlık Çınar Cumhuriyetimizin Yüzyılı” adlı konferansı ile Burdur halkı ile buluşacak.

Tufan Gündüz kimdir

Prof. Dr. Tufan Gündüz Kimdir?

Akademisyen, Tarih Profesörü, Araştırmacı Yazar.  11 Mayıs 1964 tarihinde Kayseri’nin Tomarza ilçesinde dünyaya geldi. Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Tarih Öğretmenliği Bölümü (1987) mezunudur.

1996 yılında ‘’Bozulus Türkmenleri 1540-1640’’ adlı tezi ile doktorasını tamamladı. 2006 yılında Doçent unvanını, 2011 yılında Profesör unvanı aldı.

Prof. Dr. Tufan Gündüz’ün Türkmenler hakkında pek çok akademik makalesi bulunmaktadır. Osmanlı Devleti ve Safeviler döneminde Türkmen aşiretleri üzerinde önemli araştırmalar yapmıştır.

Prof. Dr. Tufan Gündüz, halen Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Farsça ve İngilizce biliyor. 2018 yılı Halil İnalcık Tarih Ödülüne layık görülmüştür.