Programda yaptığı konuşmada, "Kurucu Gazi Meclis’te Burdur Milletvekili olarak İlimizi temsil eden İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un, Burdur için, Burdurlular için her zaman ayrı bir gurur vesilesi olduğunu ifade eden Vali Öksüz, Akif’in hayatının ve eserlerinin tüm yönleriyle geniş bir şekilde ele alınacağı bu anlamlı programın düzenlenmesinde emeği geçen paydaş kurumlar ve stk'lara teşekkür etti.

MAKÜ Konferans ve Sergi Salonunda düzenlenen program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlaması sonrası MAKÜ İlahiyat Fakültesi öğrencisi Yunus Emre Çelik tarafından okunan Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam etti.

Milli Şairimiz Mehmet Akif Bilgi Şöleni İle Anıldı (1)

Açılış konuşmaları ile devam eden programda Vali Türker Öksüz, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın tarafından yapıldı. 
Konuşmaların ardından program ‘Açılış Dersi’ ile devam etti. Türkiye Yazarlar Birliği Şeref Başkanı Mehmet Doğan “Türkiye’de Akademinin Mehmed Akif’le İmtihanı” konulu konuşmasını gerçekleştirdi. 

İki gün sürecek olan "Mehmet Akif 150 Yaşında Bilgi Şöleni programı düzenlenen oturumlarla devam etti. 

Vali Öksüz yaptığı konuşmada, “Sözlerimin başında, Üniversitemiz Mehmet Akif Ersoy Uygulama ve Araştırma Merkezi ev sahipliğinde düzenlenen “Mehmet Akif 150 Yaşında” temalı bilgi şöleninde sizlerle bir arada olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum.

Programa katılmak için gelen konuklarımıza Göller, Lavantalar ve Gönüller diyarı, Teke Yöresi’nin Kültür Başkenti, Mehmet Akif’in Şehri Burdurumuza hoş geldiniz derken, hepinizi en içten duygularımla saygı ve muhabbetle selamlıyorum.

Kurucu Gazi Meclis’te Burdur Milletvekili olarak İlimizi temsil eden İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, Burdur için, Burdurlular için her zaman ayrı bir gurur vesilesi olmuştur.

Milli Şairimiz Mehmet Akif Bilgi Şöleni İle Anıldı (3)
Bu vesile ile Mütefekkir gönül insanı Vatan Şairi Merhum Akif’i bir kez daha saygı ve rahmetle anıyorum. 

Mehmet Akif Ersoy, yaşadığı döneme damga vurmuş inandığı gibi yaşadığı örnek hayatı, eserleri, vaazları, makaleleri, mücadeleci kişiliği ile milletimizin kalbinde taht kurmuş bir karakter abidesidir.
İstiklal harbimizin manevi cephesini oluşturan Mehmet Akif; çilesini çekmediği hiçbir fikre, hiçbir düşünceye eserlerinde yer vermemiş, İstiklal Şairi sıfatını ziyadesiyle hak etmiş abide bir insandır.

Sadece günlük hayatında değil eserlerinde de özü ile sözü, yazdıkları ile yaşantısı arasında tezat bulunmayan, dik duruşu ile doğruluk timsali olan Akif’in, Türk Milletinin gönlünde yeri her zaman ayrı kalacaktır.

Konuşmamın bu bölümünde Akif’in Burdur’la olan bağına değinmek istiyorum. Merhum Akif, Birinci Mecliste Burdur Milletvekilliğini tercih ederek İlimizi temsil etmiştir.
Mehmet Âkif’in Burdur’u tercih etmesinde, Kurtuluş Savaşı yıllarında istiklal ruhunu aşılamak, halkı bilinçlendirmek üzere vaazlar vermek için ziyarette bulunduğu Burdur’da edinmiş olduğu intiba; kendisine gösterilen âlâka ve hürmetin neticesinde Burdur Milletvekilliğini tercih ettiği bilinmektedir.

Ayrıca Eşi İsmet Hanım ve damadı Ömer Rıza Doğrul'un da aslen Burdurlu olmalarının Burdur'u tercih etme nedenleri arasında olduğu düşünülmektedir. 

Burdur; Vatan Şairi, Milli Şair, İstiklal Şairi, İslam Şairi, Veteriner Hekim, Yazar, Hafız, İslam Alimi, Vaiz, Münevver, Muallim, Müderris, Siyasetçi, Burdur Milletvekili, İstiklal Madalyası Sahibi, Pehlivan, Atlet, Yüzücü gibi yaşadığı dönemde çok çeşitli yönleri ile milletin kalbinde müstesna yer edinmiş Mehmet Akif Ersoy’u tam anlamıyla benimsemiş bir şehirdir. 

Akif’in ismini taşıyan ve hayat felsefesini vizyonu haline getirmiş olan Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitemiz, İlin yerel dinamikleriyle birlikte ulusal ve uluslararası etkinlik ve sempozyumlarla İstiklal Şairi Akif’in adını yaşatarak, milli mücadele yıllarında ilk adımlarını attığı, eserlerinin tohumlarını serptiği Burdur’da, Asım’ın neslini yaşatma adına güçlü bir şekilde Akif’in adını yaşatmaya devam edecektir.

Milli Şairimiz Mehmet Akif Bilgi Şöleni İle Anıldı (2)

Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken hayatının ve eserlerinin tüm yönleriyle geniş bir şekilde ele alınacağı bu anlamlı programın düzenlenmesine vesile olan başta tertip heyeti olmak üzere, ilmi heyete, paydaş Üniversitelerimize, kurumlara, STK’lara ve değerli yöneticilerine teşekkür ediyorum.

Düzenlenen bilgi şölenin hayırlı olmasını diliyor, İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u bir kez daha saygı ve rahmetle anıyorum” dedi. 

Programa başta Vali Türker Öksüz olmak üzere Cumhuriyet Başsavcısı Osman Kara, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Mustafa Güder, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Asım Ertilav, siyasi parti temsilcileri, kurum müdürleri, akademisyenler, öğrenciler ve vatandaşlar  katıldı.