CHP Burdur Milletvekili İzzet Akbulut, Meclis kürsüsünden yaptığı konuşmada, çiftçilerin ve süt üreticilerinin mali durumuna dikkat çekerek, süt fiyatlarına yapılan yüzde 8,5'lik zamın yeterli olmadığını belirtti.

Akbulut, özellikle yem fiyatlarındaki artışın süt üreticilerini olumsuz etkilediğini ve desteklemelerin zamanında yapılmadığını vurguladı ve şu ifadeleri kullandı:

"Çiğ süt fiyatına yüzde 8,5 nokta zam geldi ama ne yazık ki yem fiyatları başta olmak üzere bir çok maliyette tablosuna baktığımızda bu zam fiyatını çok yeterli olmadığını düşünüyoruz. Yine süt üreticilerimiz çiftçilerimiz üreticilerimiz desteklemelerin bir çoğunu seçim öncesinde aldılar. Yalnız süt ve buzağı desteklemeleri ne yazık ki hesaplarına yatmadı.

Tabii, bu yem fiyatlarının artışını durdurmadığımız için süt fiyatlarındaki artışı hiç bir mana ifade etmediği ne üreticinin ne tüketicinin mutlu olmadığı bir tabloyla bizi karşı karşıya bırakıyor. Muhakkak ki maliyet tablosu çıkartılmalı olası girdi artışları maliyet artışları destekleme adı altında üreticilerimize geri ödenmelidir"

Kaynak: Evrim Tuna Şahin