Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki'den bu konuya ilişkin cevap bekledi. Dinçer, önergesinde özellikle TOKİ konutlarının ihalelerinin, teklif veren istekli olmaması nedeniyle iptal edildiğini vurguladı. Elektronik Kamu Alımları Platformu (EKAP) üzerinden yapılan incelemeler sonucunda 2023 yılı içerisinde birçok ihalenin, teklif verecek müteahhit olmadığından dolayı iptal edildiğini ifade etti.

Dinçer müteahhit olmaması sebbiyle iptal edilen ihalelere dair şu sözlere yer verdi:

"Elektronik Kamu Alımları Platformu (EKAP) üzerinden yaptığımız incelemeler sonucunda 2023 yılı içerisinde birçok ihalenin teklif verecek müteahhit olmadığından iptal edildiğini gördük. Okul, kamu hizmet binaları ve toplu konut gibi birçok hizmetin artan inşaat maliyetlerinden dolayı iptal edildiğini ve vatandaşın hizmetten yoksun bırakıldığını görüyoruz. AKP iktidarının ekonomi politikalarındaki öngörüsüzlükler ve yüksek enflasyon müteahhitlerin ihalelere girememesine yol açtı"

Artan kur ve enflasyonun kamu ihalelerini etkilediğini söyleyen Dinçer şu ifadeleri kullandı:

"Sürekli artan kur ve enflasyon sonucu oluşan ekonomik kriz ortamında kamu ihaleleri de peş peşe iptal edilecek duruma geldi. Sadece 3 ayda 30’un üzerinde TOKİ ihalesi iptal edildi. AKP iktidarı ve Bakanlık o kadar öngörüsüz ki belirledikleri malzeme fiyatları piyasanın çok altında kaldı. Böylece müteahhit de inşaat yapmaktan kaçınır hale geldi. Karayolları Genel Müdürlüğü ve Devlet Su İşleri gibi kurumların ihalelerine kimse katılmaz hale geldi. Sadece geçtiğimiz yıldan bugüne dolar/TL kuru neredeyse 10 lira artmış durumda. Buna akaryakıt fiyatlarındaki artış da eklenince maliyetler tavan yapmıştır. AKP iktidarında müteahhitler de artık çivi çakamayacak duruma geldi"