Meteoroloji uzmanlarının Akdeniz havzasının yüksek basınç altında kalması nedeniyle çölleşme artacak yönündeki açıklamaları tedirginlik yarattı. Tedirginlik yaratan açıklamaları destekleyen verilerse Meteroloji Genel Müdürlüğü’nden geldi. Söz konusu verilere göre Adana, Afyon, Antalya, Burdur, Isparta, Mersin, Muğla illerinde yağış oranlarının düşmesi ve sıcaklık değerlerinin yükselmesiyle birlikte şiddetli kuraklık oluşurken, çölleşme süreci de hız kazandı. 

7 İLDE YAĞIŞLAR DÜŞTÜ, SICAKLIK ARTTI 

Akdeniz havzasında yağışlar düştü, sıcaklık değerleri yükseldi. Bu durumun sonucu olarak Adana, Afyon, Antalya, Burdur, Isparta, Mersin, Muğla illerinde şiddetli kuraklık seviyesi ‘acil’ düzeyine ulaştı. Çölleşmenin arttığı illerin, meteorolojiye ait haritalarda, kuraklığın şiddetli olduğunu gösteren, koyu kahverengi rengine büründüğü gözlendi.

2024 Ocak Sicaklik Yagis Ve Collesme Grafikleri 2

OCAK AYINDA SICAKLIK DEĞERLERİ YÜKSELDİ

Meteoroloji tarafından açıklanan ‘2024 Ocak Ayı İklim Verileri Raporu’na göre Adana’da 9,5 derece olan uzun yıllar sıcaklık ortalaması 12,4 dereceye yükseldi. Afyon’da ocak ayı ortalaması 0,3 derece olurken 2024 Ocak ayında 3 buçuk derece olarak kayıtlara geçti. Söz konusu rakamlar Antalya’da ise 10 dereceden 14,2’ye yükseldi. Ocak ayı sıcaklık değişimleri Burdur’da 2 buçuk dereceden 5,8 dereceye, Isparta’da 1,8’den 6,0’a, Mersin’de 10,2’den 13,6’ya, Muğla’da ise 5,4 dereceden 6,7 dereceye yükseldi. 

2024 Ocak Sicaklik Yagis Ve Collesme Grafikleri 1 1

YAĞIŞ MİKTARLARI DA DÜŞTÜ

Meteoroloji tarafından açıklanan ‘2024 Ocak Ayı İklim Verileri Raporu’na göre Adana’da 100 MM olan uzun yıllar yağış ortalaması 78 MM’ye düştü. Afyon’da ocak ayı yağış ortalaması 44 MM olurken 2024 Ocak ayında 27 MM olarak kayıtlara geçti. Söz konusu rakamlar Antalya’da ise 229 MM’den 96 MM’ye geriledi. Ocak ayı yağış miktarı değişimleri Burdur’da 55 MM’den 30 MM’ye, Isparta’da 80 MM’den 51 MM’ye, Mersin’de 117 MM’den 63 MM’ye, Muğla’da ise 234 MM’den 225 MM’ye düştü.

Söz konusu yağış miktarı ve sıcaklık ortalaması değerlerine göreyse Adana, Afyon, Antalya, Burdur, Isparta, Mersin, Muğla illeri şiddetli kuraklık yaşanan kentler sınıfına girerken, meteoroloji uzmanları tarafından da ileride çölleşecek bölgeler arasında gösterildi. 

Kaynak: antalyakorfez.com