Üniversitenin açıklamasında şu ifadelere yer verildi

"BURDUR MEHMET AKİF ERSOY ÜNİVERSİTESİ OLARAK; TÜM DÜNYADAKİ VİCDAN SAHİBİ KALPLERE SESLENİYORUZ!

Bugün, Gazze'de yaşanan insanlık dramına karşı sesimizi daha güçlü bir şekilde yükseltmek, demokratik tepkimizi ortaya koymak, birlik ruhumuzu göstermek ve tarihi misyonumuza bağlılığımızı ifade etmek için toplandık. 

Mehmet Akif Ersoy'un cesur ve vakur ruhundan ilham alarak, zulme karşı her zaman hakkın yanında yer almanın tarihi ve ahlaki sorumluluğumuz olduğunu hatırlatmak isteriz.

Gazze'de yaşanan zulüm, tüm insanlığın vicdanını kanatan bir vahşete dönüşmüştür. Sessiz kalmak, bu vahşete tepki göstermemek asil Türk milletine yakışmayacaktır. Tarih boyunca adaletin ve hakkaniyetin savunucusu olmuş bir milletin evlatları olarak, bu zulme sessiz kalmamız mümkün değildir.

Dünya kamuoyunu, İsrail'in haksız ve zalimane saldırılarına karşı sesini yükseltmeye, Filistin halkının yanında durmaya ve barışçıl bir çözüm için adım atmaya çağırıyoruz.

Üniversite olarak, evrensel insani değerleri ve demokrasiyi savunmanın sorumluluğunu taşımanın şuuruyla dünyanın farklı coğrafyalarındaki üniversitelerde süren haklı protestoları destekliyoruz. Gazze protestoları sırasında bilim insanlarının ve öğrencilerin karşılaştığı hukuk dışı müdahaleleri ve mağduriyetleri de derin bir üzüntü ve endişeyle izliyoruz. Bu süreçte ifade özgürlüğü çerçevesinde mağduriyet yaşayan tüm bilim insanlarına ve öğrencilere üniversitemiz kapılarının açık olduğunu beyan ediyoruz.

Üniversitemiz, barışın ve insan haklarının savunucusu olmayı sürdürmeye kararlıdır. Bu doğrultuda, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi olarak zalimlerin giderek egemen olduğu dünyada, tarih boyunca mazlumların yanında yer almış bir milletin evlatları olarak birlik ve beraberlik içerisinde daha çok çalışmak, daha çok üretmek ve devlet olarak zalimlere dur diyecek güç ve iradeye sahip olmamız gerektiğini düşünüyoruz.

Bugün burada verdiğimiz mesajın, dayanışma ve birlik ruhumuzla güçlenerek tüm dünyaya yayılmasını temenni ediyoruz. Mazlumların sesini duyurmak ve adaletin peşinden gitmek için hep birlikte, tek yürek olarak mücadeleye devam edeceğiz. 
Katılımınız için teşekkür ediyor, mazlum coğrafyalarda zulüm gören Müslüman kardeşlerimize Allah’ın yardımını niyaz ediyoruz. "

1483 1024

1682 1024

1535 1024 (4)

Kaynak: MAKÜ Basın Bülteni