Konferanslar serisinin ilki 8 Mart Cuma günü MAKÜ Konferans ve Sergi Salonunda gerçekleştirildi. Konferansa Rektör Prof. Dr. Hüseyin Dalgar başta olmak üzere akademisyenler, öğrenciler ve Burdur halkı katıldı.

Açılış konuşması yapın Rektör Prof. Dr. Hüseyin Dalga, 11 ayın sultanı Ramazan-ı Şerifi böyle bir konferansla karşılamanın ve maneviyatımızı güçlendirmenin önemine değinerek katılımcıların Ramazan ayını mübarek eyledi.

MAKÜ İlahiyat Fakültesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Fatih Cankurt tarafından Kur’an-ı Kerim okunması ile başlayan konferansta İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yasin Pişgin “Ramazan’ı Yeniden Düşünmek” konulu konferansını verdi.

Makü Haber Ramazan

Konferansta Pişgin, Ramazan ayının anlamı ve maneviyatı üzerinde durdu. Ramazan ayında Kur’an-ı Kerim’in indirilmesi ve aynı zamanda Peygamber Efendimizin Peygamberlik makamına ulaşması konusunda sunum gerçekleştirdi.  Oruç, oruç ile karakter inşası ve insanın varoluşunun anlam ve amacını gerçekleştirmesi arasındaki ilişkiyi ele alan Prof. Dr. Yasin Pişgin, Ramazan ayına girilmeye sayılı günler kala Ramazan ayının manasına, maneviyatına uygun olarak geçirilmesi gerektiğini aktardı.

Konferans, Rektör Prof. Dr. Hüseyin Dalgar’ın Prof. Dr. Yasin Pişgin’e Teşekkür Belgesi takdim etmesi ile sona erdi.

Kaynak: MAKÜ Basın Bülteni