Türkiye'de 1 Ocak 2016 tarihinden önce alınmış olan eski tip ehliyetlerin yenilenmesi için tanınan süre, 31 Aralık 2022 tarihinden itibaren 2 yıl daha uzatıldı. Buna göre, eski tip ehliyet sahipleri 31 Aralık 2024 tarihine kadar ehliyetlerini yenileyebilecek.

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün yaptığı açıklamaya göre, ehliyet yenileme süresi, pandemi nedeniyle vatandaşların müracaat edememeleri ve nüfus müdürlüklerinde yaşanan yoğunluğun azaltılması amacıyla uzatıldı.

Ehliyet yenileme işlemi için gerekli belgeler şu şekilde:

  • Eski ehliyet
  • Sürücü sağlık raporu
  • Nüfus cüzdanı veya kimlik kartı
  • 2 adet biyometrik fotoğraf

Ehliyet yenileme işlemi, nüfus müdürlüklerine şahsen başvuru ile yapılabiliyor. Başvurular, randevu sistemi ile kabul ediliyor.

Ehliyet alma yaş sınırı değişti

Öte yandan, yönetmelikte yapılan diğer önemli değişiklikler arasında, M, A1 ve B1 sınıfı ehliyetler için yaş sınırının 16'ya indirilmesi bulunuyor. Ayrıca, A2, B, BE, C1, C1E, F ve G sınıfları için yaş sınırı 18 olarak belirlendi. Bu değişiklikler, genç sürücülerin ehliyet almalarını kolaylaştırarak, trafikte daha erken yaşlarda deneyim kazanmalarına olanak tanıyor.

Uzmanlar, bu yeni düzenlemenin, gençlerin daha erken yaşlarda sürücü eğitimi almasını teşvik edeceğini belirtiyor. Bu durum, trafik kültürünün daha erken yaşlarda gelişmesine ve trafik güvenliğinin artmasına yardımcı olabilir. Genç sürücülerin trafikte daha fazla deneyim kazanması, kazaların önlenmesine ve daha güvenli bir trafik ortamının oluşmasına katkıda bulunabilir.

D sınıfı ehliyet için yaş sınırı 24'e düşürüldü

D sınıfı ehliyet almak isteyen adaylar için sevindirici bir gelişme yaşandı. Yeni düzenleme ile D sınıfı ehliyet için uygulanan yaş sınırı 26'dan 24'e düşürüldü. Bu sayede genç sürücüler, daha erken yaşta büyük araçları kullanabilme yetkisine sahip olacak.

Kaynak: İREM TEKİN