Fatma Demirbilek, uzun süredir siroz hastalığıyla mücadele ediyordu. Karaciğer fonksiyonları tamamen sona eren ve 2 aylık ömrünün kaldığı hekimlerce söylenen Demirbilek'e, gelini Mihrican Demirbilek, hiç düşünmeden karaciğerini bağışladı.

Medicalpark Antalya Hastanesi'nde gerçekleşen başarılı operasyonla gelininden alınan karaciğer, Fatma Demirbilek'e nakledildi. Akrabalık bağı olmamasına rağmen donör ve alıcı hastanın dokularının uyum sağlaması sayesinde gerçekleşen nakil sonrası taburcu olan gelin Mihrican Demirbilek, eski sağlığına kavuşmaya başladı. Kayınvalide Fatma Demirbilek ise taburcu olabilmek için artık gün sayıyor.

''Karaciğerim iflas etmişti''

Hayata tutunma sevinci yaşayan Fatma Demirbilek, "Karaciğerim iflas etmişti. Sağ olsun gelin kızım bana ciğerini verdi. Ondan Allah razı olsun. Çok teşekkür ederim. Biz hiç gelin kaynana çatışması yapmadık. Anne kız gibiyiz" dedi.

''Annemin 2 aylık ömrü kaldığını öğrenmiştim''

Karaciğer donörü gelin Mihrican Demirbilek ise, "Annemin 2 aylık ömrü kaldığını öğrenmiştim ve çok üzüldüm. 'Karaciğerimi vereyim, ona hayat olayım' istedim. Daha sonrasında işte geldik buraya. Hastanemizde ameliyatımızı olduk, her şey başarılı geçti, Şükürler olsun annem sağlığına kavuşacak. Ben sağlığıma kavuştum. Sıra annemde inşallah. Bizde hiç gelin-kaynana çatışması olmadı. İnşallah bundan sonra daha da güzel olacak" diye konuştu.

''Bir tarafta annem, bir tarafta eşim''

Yaptığı fedakarlık için eşine teşekkür eden Murat Demirbilek ise, "Bu olay gerçekten beni çok derinden etkiledi. Bir tarafta annem, bir tarafta eşim. Annemin 2 aylık ömrünün kaldığını öğrendik. Bu bizi çok üzdü. Eşim 'Ben karaciğerimi verebilirim' dedi. Duygu yüklü bir süreç başladı benim için. Bir tarafta annem, bir tarafta eşim Allah'a şükürler olsun. Baştan sona kadar işlerimiz hep yolunda gitti. Allah'ıma şükürler olsun. Şu anda yavaş yavaş sağlıklarına kavuşuyorlar. Bu bizi çok sevindiriyor. Alışagelmiş gelin kaynana ilişkisinin aksine gerçekten anne kız edasıyla bu zorlu süreci atlattılar. Kendilerine sağlık diliyorum. Kendilerine çok teşekkür ediyorum, inşallah uzun ömürler versin Rabbim onlara. Gerçekten eşime de çok teşekkür ederim" dedi.

''Eşim Antalya'da şifa buldu''

Tedavi süreci ve sonrasındaki zorlu süresi anlatırken gözyaşlarına hakim olamayan Fatma Demirbilek'in eşi Mehmet Demirbilek ise, "Gelinim Mihrican'a çok teşekkür ediyorum. Bizim tekrar yaşama tutunmamızı sağladı. Çok duyguluyum. Kendisine ne kadar teşekkür etsem azdır. Değişik doktorlara gittim, 'Eşin masada kalır' dediler. Buraya geldik, Antalya'ya geldik. Buradaki doktorlar bize çok yüksek bir oranda masada kalmayacağı güvenini verdiler. Eşim ve gelinim burada karaciğer organ naklini gerçekleştirdiler ve başarılı bir operasyon yapıldı. Bundan çok mutluyum. Gelinim şu anda ayakta ama eşim de yavaş yavaş yürümeye de başlıyor. Çok teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

Karaciğer nakli hakkında

Karaciğer nakli, karaciğer yetmezliği olan hastalarda karaciğerin bir kısmının veya tamamının sağlıklı bir donörden alınması ve hastaya nakledilmesi işlemidir. Karaciğer yetmezliği, karaciğerin normal fonksiyonlarını yerine getirememesi durumudur. Bu durum, alkol tüketimi, siroz, karaciğer kanseri, otoimmün hastalıklar ve bazı doğuştan gelen hastalıklar gibi çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir.

Karaciğer nakli, karaciğer yetmezliği olan hastaların yaşam süresini ve kalitesini önemli ölçüde artırabilir. Karaciğer nakli için en uygun adaylar, alkol tüketimi dışında başka bir karaciğer hastalığı olmayan ve karaciğer yetmezliği nedeniyle ciddi