Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf KEYİK: “Bu yıla ihracatta beklentilerimizin altında rakamlarla başladık. İkinci çeyrekte hedeflediğimiz rakamlara ulaşacağımızı öngörüyorum. Ocak ayında ilimizin ihracat hacmi bir önceki yılın aynı ayına göre %18,2’lik düşüş ile 17 milyon 708 bin 970 dolar” dedi.

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf KEYİK, aylık olarak Türkiye’nin ve Burdur’un ihracat performansı hakkında kamuoyunu bilgilendirmeye devam ediyor. Başkan KEYİK, Burdur ve Türkiye’nin 2024 yılı ocak ayı ihracat hacmi hakkında değerlendirmede bulundu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) aylık olarak güncellediği veriler hakkında açıklama yapan Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf KEYİK: “İlimizin 2023 yılı ocak ayı ihracatı 21 milyon 646 bin 410 dolar, bu yılın ocak ayı ihracatı ise %18,2’lik azalışla 17 milyon 708 bin 970 dolar oldu. Geçen yılın aynı ayına göre 3 milyon 937 bin 440 dolarlık daha az ihracat gerçekleştirdik.  

İlimizden 2024 yılı ocak ayında Serbest Ticaret Bölgeleri hariç 45 ülkeye ihracat gerçekleştirilmiştir.

Tabi geride bıraktığımız ocak ayı da dahil olmak üzere değerlendirdiğim bu rakamlar ihracatımızın asgari rakamlarıdır. Çünkü şubesi ilimizde olduğu halde başka illere kayıtlı firmalar bulunmaktadır. Dolayısıyla ilimizden yapılan gerçek ihracat tutarı TİM tarafından açıklanan rakamlardan daha fazladır” diye konuştu.