Vali Sn. Türker Öksüz, 2023 - 2024 eğitim-öğretim yılının başlaması ve İlköğretim Haftası dolayısıyla Çatağıl İlkokulu'nda düzenlenen programa katıldı.

Okul bahçesinde düzenlenen program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Minik öğrencilerin halk oyunu gösterisi ile devam eden programda Vali Öksüz ve İl Milli Eğitim Müdürü Muhammed Özdemirci tarafından konuşma yapıldı.

İlk ders zilini öğrencilerle birlikte çalan Vali Öksüz 2023-2024 Eğitim Öğretim döneminin startını Çatağıl'dan başlattı.

Vali Öksüz daha sonra sınıfları gezerek öğrencilere çeşitli hediyelerle sevindirerek, Öğrencilere bol bol kitap okumalarını istedi.

Yeni öğretim yılının ilk toplantısını yaptığı öğretmenlere çiçek takdiminde bulunan Vali Öksüz, toplantı sırasında beklentilerini dile getirerek kıymetli öğretmenlerimize olan güvenini ifade etti.

Programın akabinde Vali Öksüz okul bahçesi içerisinde bulunan seraları gezerek yetiştirilen çileklerden topladı, öğrenci ve velilere ikram etti.

Vali Öksüz’e İl Jandarma Komutanı J. Alb. Mustafa Güder ve Çatağıl Köyü Muhtarı Nadir Altın eşlik etti.

Vali Öksüz programda yaptığı konuşmada, “Sözlerimin başında, gözbebeğimiz kıymetli yavrularımızın 2023-2024 eğitim-öğretim yılı heyecanına ortak olmaktan, sizlerle bir arada olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum.

Yeni eğitim-öğretim döneminin, başta sevgili öğrencilerimiz ve kıymetli öğretmenlerimiz olmak üzere, velilerimize, eğitim camiasına, ülkemize hayırlı-uğurlu olmasını diliyor, Burdur’umuz adına başarılarla dolu geçmesini temenni ediyorum.

Devlet olarak, muasır medeniyetler seviyesinde bulunma idealinin yolu teknolojinin tüm imkanlarıyla donatılmış sınıflarda, donanımlı eğiticiler elinde işlenmiş kaliteli bireylerin yetiştirilmesinden geçmektedir. Eğitim kalitemizi arttırmak adına devletimiz biteviye yatırımlar yapmakta, insana yapılan yatırımın geleceğe yapılan en iyi yatırım olduğunun bilinciyle hareket etmektedir. “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” diyen Şeyh Edebali’nin sözü havsalamızın en nadide yerinde kaimdir.

Bu nedenle; sevgili çocuklarımızın, eğitim sisteminin temel amaçları ve ilkeleri doğrultusunda en sağlıklı koşullarda, güven ve huzur içerisinde çağın gereklerine uygun bir eğitim ortamında, kendilerine, ailelerine, topluma ve tüm insanlığa yararlı bireyler olarak yetişmesi için çaba göstermek, çok çalışmak öncelikli görevimiz olacaktır.

Cumhuriyetimizin yeni yüzyılına güçlü bir başlangıç yapmak, Türkiye Yüzyılını Çocuklarımız ve gençlerimizin yüzyılı yapmak için, Valiliğimiz koordinasyonunda, ilgili kurumlarımızla birlikte eğitime büyük önem vereceğimizi burada ifade ederken, disiplinli bir çalışma temposuyla Burdur’un eğitim potansiyelini yeni bir başarı hikayesi ile taçlandıracağımıza yürekten inanıyorum.

Sevgili yavrularım; Uzun bir tatili geride bıraktık. Yeni bir sayfa açmanın vaktidir. Kendinize, milletinize, aydınlık geleceğimize inanın. Hayal ettiğiniz ne varsa bir gün gerçekleştireceğinize inanın. Çok okuyun, çok düşünün ve aklınızı rehber edinin. Yunus Emre “İlim kendin bilmektir” der.

 Kendini bilmek ahlaklı ve erdemli olmanın yanında yeteneklerinin ve eksikliklerinin de farkında olmak demektir. Yeteneklerinizi geliştirmeye ve eksiklerinizi tamamlamaya gayret gösterin.

Kendinize kısa, orta ve uzun vadeli hedefler koymayı alışkanlık haline getirin. Koyduğunuz hedeflere, hayallerinize ulaşmak için ciddi gayret gösterin. Bu milletin bağrından dünyaya yön veren nice ilim adamları, devlet adamları ve kahramanların çıktığını unutmadan, sizler sadece ilimizin, ülkemizin değil, tüm insanlığın ve tüm dünyanın umut kaynağı olabilmek için çok çalışacaksınız. Sizler bu ülkenin aydınlık geleceğisiniz. Sizlere yürekten inanıyor ve sonsuz güveniyoruz.

Kıymetli hocalarım; Her zaman olduğu gibi, eğitimi camiamıza, kıymetli öğretmenlerimize olan güvenimi de burada ifade etmek istiyorum.

Michelangelo “Mermere sıkışmış bir melek gördüm ve onu özgürlüğüne kavuşturuncaya dek işledim” der. Benim nazarımda her biriniz size emanet edilen meleklerimizin ruhunu en ince detayına kadar şekillendiren mahir heykeltıraşlarsınız.

Eğitim sisteminin temel taşı olan sizlerden beklentimiz, daha geniş bir bakış açısıyla, öğrencilerimizi sorgulayan, öğrendiklerini uygulayan, olay ve olguların arkasındaki temel mantığı kavrayabilen bireyler olarak yetiştirmenizdir.

Öğrencilerimiz yalnız anne babalarının değil milletimizin sizlere emanetidir. Bilginiz, tecrübeniz ve şefkatinizle onlara yol göstereceğinizden eminim. Onları, devletine, bayrağına, milletine bağlı, ahlaklı, sevgi ve saygının gerçek anlamını kavramış, kısaca iyi bir insan olarak yetiştirmeniz en büyük beklentimizdir.

Saygıdeğer veliler; Evlatlarınızın geleceği için yaptığınız fedakarlıkları, harcadığınız emeği, döktüğünüz alın terini ifade edecek sözcük bulmak zor. Rabbim emeklerinizi boşa çıkarmasın. 

Ayrıca eğitimin verildiği ilk yerin aile kurumu olduğunu unutmadan, kaliteli bir eğitim öğretim sürecinde, ailelerin çocuklarına vereceği en büyük desteğin yakın ilgi ve sevgi olduğunu ifade etmek istiyorum” dedi.

Bu doğrultuda velilerimizden isteğimiz öğretmen ve okul yöneticileri ile diyalog halinde yavrularımızı yakından takip etmeleridir. İnanıyorum ki Veli-Öğrenci, İdare-Öğretmen yakın iş birliği içerisinde, yavrularımıza gereken ilgi alaka ve önemi hep birlikte göstererek, başarılarla anılan bir dönemi hep birlikte yaşayacağız.

Bu duygu ve düşüncelerle; 2023-2024 eğitim-öğretim yılının ülkemize, Burdur’umuza tüm eğitim çalışanlarımıza ve öğrencilerimize hayırlı olmasını diliyorum. Üzerimizde büyük emeği olan öğretmenlerimizi saygıyla ve şükranla anıyorum. Vefat edenlere Allah’tan rahmet diliyor, görevi başında şehit olan öğretmenlerimizi rahmetle yad ediyorum” dedi.