Mimarlar odası Burdur temsilciliğinin bugün verdiği kahvaltıda belediye başkan aday adaylığını açıklayan Kaplan’a meslektaşlarından da destek geldi. 28 yıllık mimar Kaplan 10 yıldır da Belediye meclis üyeliği yaptı.

Mimar Fatıma Küçükkaplan, Sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada ise şu ifadelere yer verdi ;

Yeniden dünyaya  gelsem yine mimar olurdum, diyecek denli tutkulu olduğum mesleğimin kompartıman paydaşları,  kahvaltı düzenleme nezaketi gösterilmiş olmasından mutluluk duydum. Sağolun. 

Yaşam koşuşturması içinde fark edemediğimiz yol arkadaşlığımızın önemini emekli olunca burukluk duygularıyla algılamış bir meslektaşınız olarak, odamız çatısı altında ki dayanışmamızı  ikinci adresimiz olarak tanımlıyor, çağdaş olmanın örgütlü olmaktan geçtiğini, genç meslektaşlarıma bir tecrübe olarak aktarmak istiyorum.

Değerli meslektaşlarım. mesleğimde 28 yılı tamamlayıp emekli olduğum yaşamıma, çok şeyi sığdırmış olduğumu geriye dönüp bakınca anlıyor, yaptıklarımdan pişmanlık duymamış olmanın gururunu yaşıyorum.

Dediğim gibi  mimarlık mesleğimi  serbest icra ederken;  siyasi faaliyeti  ülkeye hizmet çabası olarak görüp,  bir siyasi partiye üye olarak girip 20 yıla yakın bir süre aktif çalışma olanağı buldum. 

10 Yıla yakın bir süredir Burdur Belediye Meclisi üyeliği görevimi sürdürmekteyim. Her ne kadar bir parti üyesi olarak yer almış isem de Belediye Meclisi ve görev aldığım komisyonlarda vicdanım ve meslek etiğim belirleyici olmuştur. Siyasetin doğru düzlemlerde yapılabildiğince saygınlığının yüksek olduğunu, mesleğimizin yüz akı olduğumu, ailemden saydığım siz meslektaşlarımla gururla paylaşmak istiyorum.   

Değerli arkadaşlarım, 

Emekliliğimle büromu genç meslektaşlarımla paylaştığım bu yıl tek çocuğum kızımın İzmir’de üniversiteye başlamasıyla yuvadan uçmakta olduğunu  görmek, Zamanımı, üretken sosyal politikalara ayırmaya zorladı. Demokrasinin beşiği olduğunu bildiğimiz yerel yönetimlerin, insana en yakın hizmet basamakları olduğu bilinci ve 10 yıllık meclis üyeliği tecrübemle,   yaşayarak görüp, itirazlarımızı yakınmayla yetinmek yerine, görev üstlenmeyi aydın sorumluluğunda görüp, Mart 2024 yerel seçimlerinde Burdur Belediye Başkanlığına aday adayı olmaya karar verdim.  

Kent yönetiminde, yönetişim adıyla tanımlanan birlikte yönetme kültürü içinde,  tüm meslek mensupları kadar mimar mühendislerin olmazsa olmazı için.

Geleneksel aile yerine çekirdek aile yapımızda yükü çeken kadının yaşadığı çaresizliği en iyi anlayacak bir kadın, bir anne olarak, Gadın Burdur’umda Gadının canına tak eden susuzluk gibi yönetsel zorlukları yaşatmamak için.

Ranta dayalı yönetim anlayışı yerine , insan odaklı sosyal belediyeciliği hakim kılmak için;

Gadın Burdur’uma gadın eli değmeli,  bir  mimar gadın, bir “Topuklu Efe” başkan olmalı diyorum !

Sizlerin de paylaşacağınıza inandığım bu özlemlerimizi gerçekleştirip, gadın Burdur’umuzu yaşanılır bir kent haline getirmek için mimarlar olarak desteklerinizi esirgemeyip, birlikte başaracağımıza inanıyorum. 

 Teşekkür ediyorum.