Burdur, tarihi ve doğal güzellikleri ile öne çıkan bir şehirdir. İlde, tarihi Roma, Bizans ve Selçuklu dönemlerine ait birçok eser bulunmaktadır. Burdur'un doğal güzellikleri arasında, Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü, Ağlasun ilçesindeki Sagalassos Antik Kenti bulunmaktadır.

Burdur denilince akla gelen 8 şey şunlardır:

salda gölü

 1. Salda Gölü

Burdur'un en önemli doğal güzelliği olan Salda Gölü, "Türkiye'nin Maldivleri" olarak anılmaktadır. Beyaz kumları ve turkuaz rengi suyu ile görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Salda Gölü, 184 metre derinliği ile Türkiye'nin en derin gölüdür.

burdur şiş

 1. Burdur Şiş

Burdur şiş köftesinin diğer köftelerden ayrılan en önemli özelliği; tek bileşenli bir yapıya sahip olmasından dolayı lezzetli ve hazmı kolay bir yemek olmasıdır.

Sagalassos Antik Kenti

 1. Sagalassos Antik Kenti

Burdur'un Ağlasun ilçesinde bulunan Sagalassos Antik Kenti, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer almaktadır. Kent, M.Ö. 3. yüzyılda kurulmuştur. Sagalassos Antik Kenti, iyi korunmuş bir şehirdir. Kentte, tiyatro, agora, hamam ve tapınaklar gibi birçok eser bulunmaktadır.

İnsuyu Mağarası

 1. İnsuyu Mağarası

 İnsuyu Mağarası 1965 tarihinde ziyarete açılmıştır. Bu mağara Türkiye'de ziyarete açılmış olan ilk mağara özelliğine sahiptir. İnsuyu Mağarası Batı Toroslar'da Göller Bölgesi olarak anılan bölgede bulunur.

Burdur Arkeoloji Müzesi

 1. Burdur Müzesi

Burdur Müzesi, Burdur'un merkezinde bulunan bir müzedir. Müzede, Burdur ve çevresinde yapılan arkeolojik kazılarda bulunan eserler sergilenmektedir. Müzede, Roma, Bizans ve Selçuklu dönemlerine ait eserler bulunmaktadır.

Burdur Ulu Camii

 1. Burdur Ulu Camii

Burdur'un merkezinde bulunan Burdur Ulu Camii, 15. yüzyılda inşa edilmiştir. Cami, kesme taştan yapılmıştır. Caminin minaresi, 40 metre yüksekliğindedir.

Dirmil Kebabı

 1. Burdur Yöresel Yemekleri

Burdur, zengin bir mutfağa sahiptir. İlde, etli yemekler, çorbalar, salatalar ve tatlılardan oluşan çeşitli yemekler yapılmaktadır. Burdur'un yöresel yemeklerinden bazıları şunlardır:

 • Testi Kebabı
 • Kabak Helvası
 • Burdur Şişi.
 • Peynirli Pide.
 • Kömbe.
 • Ceviz Ezmesi.
 • Burdur Muhallebisi.
 • Mürdümek Aşı

burdur saat kulesi

 1. Burdur Saat Kulesi

Burdur'un merkezinde, Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan Burdur Saat Kulesi, 1927 yılında inşa edilmiştir. Kule, 26 metre yüksekliğindedir. Kulenin dört cephesinde de saatler bulunmaktadır. Kulenin altında, bir dükkân ve bir kafe bulunmaktadır.

Burdur, tarihi ve doğal güzellikleri ile görülmeye değer bir şehirdir. İl, her yıl yerli ve yabancı turistleri ağırlamaktadır.

Bu makaleyi de okumak ister misiniz ? > "Burdur'da Gezilecek Yerler"

Tüm Burdurlular Burada ->  INSTAGRAM SAYFASI  FACEBOOK GRUBU

GÜNDEM HABERLERİ - GAZETEBU ANASAYFA