Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gümen, Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve Hayvan Islahında Reprodüktif Biyoteknoloji faaliyetlerinin etkinliğinin artırılması amacıyla hazırlanan; "Reprodüktif Biyoteknoloji Çalıştayı"na katıldı.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Lavanta Tepesi Otel’de gerçekleştirilen çalıştaya Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Gümen’in yanısıra Burdur Valisi Türker Öksüz, protokol üyeleri, akademisyenler, STK temsilcileri ve ilgili kurum müdürleri katıldı.

_DSC7750

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan çalıştay, Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan tanıtım filmi ile devam etti.

_DSC7724

Çalıştayın açılış konuşmasını Tarım ve Orman Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürü Salih Çelik yaptı.

Daha sonra MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Dalgar bir konuşma yaptı. Prof. Dr. Dalgar, hayvancılık alanında ihtisaslaşan bir üniversite olduklarını ve embriyo transfer merkezinin MAKÜ için önemli bir çalışma olduğunu belirterek başladığı konuşmasında; “Ülkemizin hayvancılık alanında dışa bağımlılığının azaltılması noktasında kritik bir proje olan embriyo transferi konularında milat olarak düşünüyorum. Programda siz değerli üstatların görüşleriyle güzel bir netice çıkacak ve bakanlığımız da bu hususta çalışma yapmak isteyenlerin önünü açarak güzel bir noktaya işi taşıyacaktır diye düşünüyorum. Üniversitemizin hayvancılık alanında ihtisas üniversitesi olmamız hasebiyle yürüttüğü çok sayıda proje var.” ifadelerini kullandı. Rektör Dalgar, daha sonra MAKÜ’nün hayvancılık alanında yaptığı çalışmalardan oluşan kısa bir sunum gerçekleştirdi.

_DSC7796

Ardından Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Sayın Ahmet Gümen bir konuşma yaptı. Prof. Dr. Gümen konuşmasında; “Çalışmalarımız arasında hayvansal ürün piyasalarına gerekli imkanlar sağlanarak tüketicinin yeterli ve sağlıklı gıdaya erişimi yer almaktadır. Bu doğrultuda hayvancılık alanında biyoteknoloji uygulamalarıyla üstün verim özelliğine sahip sürülerin oluşturulması, hayvan başına elde edilen verimin artırılması, genetik materyallerin yaygınlaştırılması ve saklanabilmesi, bulaşıcı hastalıkların kontrolü ile mümkün olabilecektir.” sözlerine yer verdi.

Konuşmalardan sonra bakanlık ıslah faaliyetleri, embriyo üretim merkezleri, işletmelerde embriyo üretim ve transfer faaliyetleri konularında sunumlar gerçekleştirildi.

Bakan Yardımcısı Gümen, MAKÜ’de İncelemelerde Bulundu

Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörlüğünün yürüttüğü IPARD III Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantılarına katılmak ve bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Burdur’a gelen Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gümen, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) İstiklal Yerleşkesini gezerek incelemelerde bulundu.

İlk olarak Veteriner Fakültesini ziyaret eden Bakan Yardımcısı Gümen’e Burdur Milletvekilleri Prof. Dr Adem Korkmaz ve Mustafa Oğuz, Rektör Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ömer Tekşen ve Prof. Dr. Hakan Öner ile Veteriner Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Mehmet Çağrı Karakurum, akademisyenler eşlik etti. Veteriner Fakültesi Konferans Salonunda öğrencilerle bir araya gelerek onlarla sohbet eden Bakan Yardımcısı Gümen, MAKÜ’nün Veteriner Fakültesinin Avrupa Veteriner Hekimliği Eğitim Kurumları Birliği (EAEVE) tarafından uluslararası düzeyde akredite edildiğini öğrendiğine çok mutlu olduğunu belirterek “Alınan akreditasyon özellikle yurtdışında çalışmak isteyen, işbirliği ve projeler yürütmek isteyen akademisyenler ve siz öğrenciler için üst düzey bir fayda sağlıyor. Burada aldığınız eğitimin kabul edilebilir standartlarda olduğunu belgeleyen bu akreditasyonla hem yurt içinde hem de yurt dışında başarı ile çalışabilirsiniz. Çok özverili bir çalışma, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Çok önemli bir süreç ve öğrenciler artık bunun bilincinde olduğu için onlar da özverili bir şekilde sürece katkı sağlamak istiyorlar. Tekrar emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

MAKÜ Hayvan Hastanesini de ziyaret eden Bakan Yardımcısı Gümen daha sonra İstiklal Yerleşkesi içerisinde yapımı tamamlanan ve iç dizaynlarına geçilen alışveriş merkezini, MAKÜ Çiftliği ile Süt Teknolojileri Araştırma ve Geliştirme Merkezi Laboratuvarı’nı da ziyaret etti.

İstiklal Yerleşkesinde yapılan çalışmaları yerinde inceleyen Gümen, baba ocağı olan Burdur’da böyle bir yerleşkesinin olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.