1 Ocak 2024 itibarıyla yürürlüğe giren yeni düzenleme ile milyonlarca araç sahibini ilgilendiren 'karekodlu plaka' uygulaması başladı.

Plakalara entegre edilen karekodlar, sahte ve modifiye edilmiş plakaların önüne geçmeyi hedefliyor. 1 Ocak 2024 itibarıyla yürürlüğe giren yeni düzenleme ile milyonlarca araç sahibini ilgilendiren plaka sisteminde önemli bir değişiklik yapıldı.

Artık araç plakalarında 'karekod' kullanımı zorunlu hale getirildi. Bu uygulamanın temel amacı, sahte ve modifiye edilmiş plakaların engellenmesi olarak belirlendi. Karekodlu plakalar, araçların ön ve arka kısımlarında bulunacak ve gerekli durumlarda araç ve sahibine dair bilgilere hızlı bir şekilde erişimi sağlayacak.

Noterden basım belgesine sahip olan yerler ile Şoförler Odaları, karekodlu plakaları üretebilecek. Karekod, plakadaki il kodu ile harfler arasında yer alacak ve 15x15 mm boyutlarında olacak.

Ayrıca, karekodun içerisinde 12 haneli bir seri numarası bulunacak. 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren tescil edilen veya trafiğe çıkacak olan tüm araçlarda karekod kullanımı zorunlu hale geldi. Yani yeni araç alındığında, alım satım durumlarında, kayıp plaka ya da muayeneden kalan plaka gibi durumlarda karekodlu plaka verilecek.

Ancak, mevcut plakalarını değiştirmek zorunda olmayan araç sahipleri için bir zorunluluk bulunmuyor.

2024 yılı itibarıyla plakanın okunurluğunu engelleyecek değişikliklerin cezası 2,647 TL iken, sahte plaka kullanma cezası ise 32,170 TL olarak belirlendi.
 

Kaynak: NTV