Kahramanmaraş'ta meydana gelen 11 ilde büyük yıkıma sebep olan depremlerin ardından gözler fay hattının geçtiği diğer illere çevrildi. Jeoloji Mühendisleri Odası'nın geçtiğimiz günlerde yaptığı çalışmada depremden en çok etkilenecek şehirler sayılırken, en dayanıklı ve güvenilir 21 şehir ise belli oldu. 

UZMAN İSİM EN GÜVENİLİR 21 İLİ SAYDI 

Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda depreme karşı en güvenilir illeri açıkladı. 

Ercan; Kırklareli, Zonguldak, Kastamonu, Sinop, Samsun, Giresun, Ordu, Trabzon, Rize, Artvin , Mardin, Siirt, Batman, Ş.Urfa, Mersin, Antalya, Konya, Karaman, Niğde, Nevşehir ve Ankara'nın güvenli olduğunu söyledi.  

24 İL İÇİN ALARM DURUMU 

Jeoloji Mühendisleri Odası fay hattının tehdit ettiği 24 ili incelemeye aldı. 7 ve üzerinde deprem beklenen iller ise şu şekilde sıralandı: 

Hatay, Konya, Bingöl, Kahramanmaraş, Osmaniye, Manisa, Burdur, Balıkesir, Erzurum, Tokat, Kocaeli, Kayseri, Muğla, Eskişehir, Erzincan, Hakkari, Kütahya, Aksaray, Sakarya, İstanbul, İzmir, Adıyaman, Manisa ve Tekirdağ.