Bucaklı Araştırmacı Yazarımız Hasan Konu, bu yılın başında bir paylaşımda bulundu.. Mealen ne diyordu?


‘’İtalyanlar, 25 Haziran 1919/9 Temmuz 1921 tarihleri arasında Bucak ilçesini işgal ettiler..

Araştırmalarımla başka ne öğrendim?
Antalya işgal edilir, Burdur işgal edilir ama Isparta EDİLEMEZ..
Neden?
Isparta direniyor ve işgali asla kabul etmiyor..
O vakit sorularım şöyledir:
-Neden Burdur, Bucak, Antalya İtalyan işgaline hiç direnmedi?
-Nerdeyse 745 gün Bucak’ta işgal kuvveti bulunuyor, işgalcilere bırak tek mermi atmayı, tek bir protesto sesi bile duyulmuyor, neden?
-Isparta ahalisi, hangi motivasyonla, hangi duygularla İtalya işgaline önce protesto gösterileri sonra silahlı gruplarla karşı çıkıyor?

Soru çok, cevap yok.. 
Yorumum ise o dönemin şartları, o dönemin yönetimleri, o dönemin önde gelenleri bir ilimizde işgale ‘HAYIR’ diyor, hemen komşu ilimiz ise maalesef işgale ‘EVET’ diyor..
Aynı soruyu; ‘İstanbul’u işgal eden İngilizlere tek mermi neden atılmadı?’ formunda ‘DÜŞ’e Yazdım’ kitabım da sordum ancak hala tatmin edici bir yanıt bulamadım..
Döndük, dolaştık, 100 yıl sonra yine aynı işgalci gruplar karşımızda..

Fransızlar, Yunanlılar..

100 yıl önce fena dayak yiyip Anadolu’yu terk eden Fransızlar, Yunanlılar 100 yıl sonra yanlarına ABD, İsrail ve Arap ülkelerini de eklemleyerek Doğu Akdeniz’de üstümüze çullanıyorlar..
Farkındaysanız 100 yıl önce Anadolu’yu işgal eden ve tek mermi sıkılmayan İtalyanlar, İngilizler; 100 yıl sonra bu yeni denkleme katılmıyorlar..
Buraya yazdıklarımdan çıkarabildiğim sonuçlar:
 ‘’Ne ebedi barış ne de ebedi savaş vardır, sadece tarihi süreçler vardır.’’ 
Daha düne kadar dost bildiğiniz ülkelerle çıkarlar, şartlar sizi öyle bir noktaya sürükler ki bir bakarsınız kafa kafaya gelmişsiniz..
Örnek mi?
Hem Müslüman hem de Arap olan devletler. İşte Bahreyn, işte Suudi Arabistan, işte Birleşik Arap Emirlikleri..
Daha düne kadar Ege’nin 2 yakasında sirtakiler oynanıyor, beraber halaylar çekiliyorken ne oldu da gırtlak, gırtlağa gelindi?
Yunanistan, kendi derin devletinin oyuncağı haline gelmiştir. Halkı yıllarca gerçeklerden uzak vaatlerle kandırılmıştır. Derin devletin en önemli payandası kilisedir. Hala İstanbul, İzmir Yunanların olacak diyebilen absürt ötesi, uçmuş, kilise adamları vardır..
Aslında Yunanlılar, son 200 yılında Osmanlı’dan kurtulmuş ve bağımsızlığını kazanmış ancak Alman işgali görmüş, iç savaş yaşamış, askeri darbelere maruz kalmış, kısaca acılarla kavrulmuş bir halktır.
Bu yüzden yeni bir savaşa Yunan halkının tahammülü ve isteği yoktur ..
Neyse bu haftalık bu kadar tarihi didiklemek yeter..
Bir dahaki yazımda buluşmak üzere sevgiyle ve sağlıklı kalın! 
Sokak Gazetecisi
Ömer ÖZDAMAR