Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Burdur Milletvekili İzzet Akbulut, Sağlık Bakanlığına verdiği soru önergesiyle Burdur'da yeni açılan devlet hastanesinin ve eski devlet hastanesinin akıbetini sordu. Burdur'un sağlık sektöründe yaşadığı en büyük sorunun çözüme kavuşturulması gerektiğinin altını önemle çizen Akbulut:" Yeni hastane araştırma hastanesi, eski hastane ise devlet hastanesi ya da tıp fakültesi olmalı"dedi.

Özverili çalışmalarıyla hemşehrilerinden büyük takdir toplayan, Burdur'un her sorununu mecliste gündeme getiren Vekil Akbulut, bugün Sağlık Bakanlığı'na verdiği 6 maddelik soru önergesiyle Burdur'un sağlık sektöründe yaşadığı sorunları dile getirdi. Vekil Akbulut açıklamasında Burdur'un birçok eksiği olduğunu ifade ederek şunları söyledi:" Hepimizin bildiği üzere Burdur yeni devlet hastanesine kavuştu. Kavuştu kavuşmasına ama boşaltılan eski devlet hastanesinin akıbetinin ne olduğuna dair birçok soru işareti var. Bizler ilin bütün bürokrasisi olarak şu konuda hemfikiriz. Yeni yapılan devlet hastanesinin araştırma hastanesine çevrilmesi gerekmektedir. Önceki boşaltılan hastanenin olduğu yere de yepyeni bir devlet hastanesinin yapılmasını ya da  tıp fakültesinin yapılmasını yetkililerden istiyoruz.

"BURDUR'UN SORUNU ORTADAN KALKAR"

Bu anlamda Sağlık Bakanlığı'na da bir soru önergesi verdik ve onlara dedi ki; Bizim boşaltılan eski hastanemizin akıbeti ne olacak?  Yine bu hastanemizde acil hizmetleri verilecek mi? Bunları niye soruyoruz çünkü önceki hastanemiz nüfusun %75'ne hizmet verebiliyordu. Fakat yeni hastanemiz daha az nüfusa hitap ediyor. Bu anlamda oradaki birçok yurttaşımız durumu merak ediyorlar. Çevredeki esnaflarımız, eczanecilerimiz, medikalcilerimiz, kafeteryacılarımız o bölgeye tekrar bir hareketlilik gelip gelmeyeceği konusunda tedirginler. Bizler Sağlık Bakanlığımızın muhakkak ki bu konuda çalışma yapmasını istiyoruz. Öyle ki Burdur'da yaklaşık bin hastaya bir hekim düşüyor. Hem böylelikle bu dediklerimiz yapılırsa şimdiki devlet hastanesi araştırma hastanesine çevrilebilir. Eski hastanenin olduğu bölgeye de yeni bir devlet hastanesi  ya da yeni bir tıp fakültesi yapabilirsek ilimize yeni bir fakülte veya hastane kazandırmış olur, Burdurlu hemşehrilerimizin sağlık sektöründeki en büyük sorununu ortadan kaldırmış oluruz. Bu anlamda soru önergemizi hazırladık, 6 maddeli sorularımızı sıraladık, gelen cevabı da sizlerle de paylaşacağız" dedi.

Kaynak: Evrim Tuna Şahin