Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen programın başında kamu kurumlarının, kadın girişimcilerin ürün ve çalışmalarının yer aldığı stantlar ile Tarihte İz Bırakan Kadın Biyografileri Sergisi gezildi.

Müzik dinletisi ve halk oyunu gösterisiyle devam eden program, "Güçlü Kadınlar Güçlü Yarınlar" temalı çember etkinliği ile sona erdi.

Programın sonunda yaptığı açıklamada; "Ülkemizde kadın hakları konusunda birçok önemli yapısal ve yasal düzenlemeler yapıldığını belirten Vali Öksüz, kadına yönelik şiddetin önlenmesinden, kadınların sosyal yaşamda hak ettikleri yere gelmesine, kadınlarımızı ve aileyi korumaya kadar birçok konuda mevzuat içerisinde çok önemli düzenlemeler hayata geçirildiğini ifade etti.

Vali Öksüz konuşmasının devamında, “Başta şehit annelerimiz olmak üzere, karşılıksız sevgi ve şefkatleri ile, üreten, eğiten, yetiştiren ve özverinin timsali tüm kadınların "8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü" kutluyorum. Kadınlar bizim toplumsal hayatımızın vazgeçilmezi, ailemizin temel taşlarıdır. Kadınlar karşılıksız sevginin merhametin simgesi olarak hayatımızda hep var olmuştur, bundan sonrada var olacaktır. Kadınlarımıza verdiğimiz değer ebetteki medeni ülkeler arasında yer aldığımız sıralamayı da doğrudan etkilemektedir. Bizler hem inancımız gereği hem tarihimizden aldığımız kültürel değerlerimiz ile birlikte kadınlarımızı baş tacı eden bir anlayışa sahibiz. 

Tabi biz kadınlarımıza bu değeri kıymeti verirken onlarda her alanda eğitimden sağlığa, spora gibi her alanda çok büyük başarılara imza atarak bu konumlarını her geçen gün güçlendirmişlerdir. Ülkemizde de kadınlarımızın toplumsal hayattaki yerlerini güçlendirici onların haklarını koruyucu birçok düzenlemeler yapılmıştır. Gerek ailenin korunması ile ilgili kanun, gerekse diğer düzenlemeler kadınlarımızın rolünü güçlendirmeye onları korumaya yönelik düzenlemeler yapılmıştır. 

Dolayısıyla bizler kadına yönelik şiddeti hiçbir şekilde kabul etmediğimizi bu konuda hiçbir toleransımızın olmadığını da bir kez daha ifade etmek istiyorum. Tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü tekrardan kutlarken hayatını kaybeden şehit annelerimiz ve Şehit Kadınlarımızı rahmetle anıyoruz. Yaşayan kadınlarımızın hepsine sağlık sıhhat huzur mutluluk diliyoruz” dedi. 

Programa başta Vali Türker Öksüz, Vali Yardımcısı Yasin Özcan, Vali Yardımcısı Yunus Emre Akpınar, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Mustafa Güder, İl Emniyet Müdürü Ümit Bİtirik, İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Asım Ertilav, siyasi parti il başkanları, kurum müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Kaynak: Burdur Valiliği Basın Bülteni