Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı üniversite öğrencilerine vergisiz cep telefonu ve bilgisayar desteği için başvuru şartları belli oldu. Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğ ile birlikte başvuru şartları ve başvuruların değerlendirme süreci netleşti.

Başvuru şartları

  • Başvuru tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olmak
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Açık öğretim programları hariç bir yükseköğretim programına kayıtlı olmak
  • Cihazın, vergiler dahil nihai satış fiyatı 9 bin 500 lirayı aşmamak
  • Cihazın ikinci el olmaması
  • Satın alınan teknolojik cihaza ilişkin elektronik ortamda düzenlenen fatura olması ve faturanın desteği alacak öğrencinin Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarasını da içerecek şekilde adına düzenlenmiş olması
  • Satın alınan elektronik cihaz için bildirilen IBAN numarasının da öğrenciye ait olması

Başvuru nasıl yapılır?

Teknolojik cihaz desteğinden faydalanmak isteyen öğrenciler, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın bilişim sistemi üzerinden başvuru yapacak. Başvurular kimlik doğrulaması ile yapılacak ve başvuruda, kimlik bilgileri, fatura numarası, fatura tarihi ve teknolojik cihazın satın alındığı firmanın vergi kimlik numarası veya Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının, kendi adına kayıtlı telefon numarasının, IBAN numarasının, mobil telefon cihaz desteği için IMEI numarasının ve bakanlık tarafından talep edilen diğer bilgi ve belgelerin sisteme girilmesi zorunlu olacak.

Başvuruların değerlendirilmesi

Başvurular, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından değerlendirilecek ve şartları sağlamaması halinde reddedilecek. Başvurunun kabulü halinde ise mobil telefon cihazının nihai satış bedelinin yüzde 44.44'ü, bilgisayar cihazının nihai satış bedelinin yüzde 16.66'sı oranında hesaplanan teknolojik cihaz desteği tutarı Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından öğrencinin bildirmiş olduğu IBAN numarasıyla hesabına aktarılacak. Öğrenciler farklı tip cihazlar için destekten yararlanabilecek ama destek tutarı 5 bin 500 Türk Lirası'nı geçemeyecek.

İnternet desteği başvuruları

İnternet desteği almak isteyen öğrenciler de başvurularını bakanlık bilişim sisteminden yapacak. İnternet desteğinden yararlanmak isteyen öğrencilerde de açık öğretim programları hariç yükseköğretim programlarına kayıt, 26 yaşından gün almama ve destekten yararlanılacak telefon hattının öğrenciye ait olması şartları aranacak.

İnternet desteğinden faydalanmaya ilişkin ilk başvurular bugünden itibaren 2 ay içinde yapılacak.

Editör: Evrim Tuna Şahin