Alınan bilgiye göre, 22 Ekim Pazar günü saat 22.45 sıralarında Yüreğir ilçesine bağlı Havutlu Mahallesi'nde meydana geldi. İddiaya göre, Erkan Gelen (15) ve ağabeyi Serkan Gelen (18) engelli teyzelerine bakmaya başladı. İki kardeş teyzeleri engelli olduğu için onun maaşını da almaya başladı. Kuzenleri Abdülsamet Ç. (18) ve babası Mustafa Ç. (53) ise engelli maaşından pay istedi. Her iki aile bu konuda anlaşamayınca aralarında husumet başladı.

adana kuzen kavgası

Pazar günü Abdülsamet Ç. ve babası Mustafa Ç., Serkan ve Erkan kardeşlerin evinin önüne gitti. Bir süre konuşan kuzenler arasında tartışma çıktı. Tartışma kısa sürede alevlenip kavgaya dönüştü. Kavgada Mustafa Ç. darp edilirken, oğlu Abdülsamet ise bir yan bloktaki evlerinin bodrum katına gizlediği pompalı tüfeği alıp geldi. Abdülsamet Ç., uzaktan pompalı tüfekle kuzenleri Serkan ve Erkan’ı vurdu.
İhbar üzerine bölgeye gelen sağlık ekipleri kolundan ve göğsünden yaralanan Erkan Gelen'i Yüreğir Devlet Hastanesi'ne, kol ile kalçasından yaralanan ağabeyi Serkan Gelen'i ise Adana Şehir Hastanesi'ne kaldırdı. Erkan Gelen kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.
Olayın azmettiricisi olduğu öne sürülen baba Mustafa Ç. Cinayet Büro Amirliği tarafından evde yakalanırken, katil zanlısı Abdülsamet Ç. ise Yüreğir Devriye ekipleri tarafından olayın hemen ardından evlerine yakın bir bölgede yakalandı.

Abdülsamet emniyetteki ifadesinde, "Babamı dövdüler, boğuşma sırasında silah patladı" diyerek kendisini savundu. Emniyetteki işlemlerinin ardından emniyete sevk edilen oğul çıkarıldığı mahkemece tutuklanırken, babası ise adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.