Antalya Rehberler Odasına kayıtlı 45 turist rehberi, Burdur Valiliği öncülüğünde, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü koordinasyonunda düzenlenen gezi programı kapsamında, İlimizin tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini görmek amacıyla Burdur'u ziyaret ettiler.


Antalya'dan gelen rehberler iki gün süren gezi programında, İlimizin tarihi ve turistik olarak öne çıkan alanlarını yakından görme fırsatı buldular.

Her fırsatta ören yerleri, konakları, doğal güzellikleri, müzeleri, kültürü ile İlimizin adeta bir açık hava müzesini andırdığını belirten Vali Öksüz, önemli bir turizm potansiyeline sahip olan Burdur'un tanıtımına yönelik çalışmalara büyük önem vermeye devam ediyor.

Bu kapsamda İlimize davet edilen Turist Rehberleri, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü koordinesinde yeni rotalar belirlemek üzere Burdur'a çalışma gezisi gerçekleştirdiler.

Gerçekleşen tanıtım gezisi kapsamında İlimize gelen Rehber Grubu ilk gün Karacaören Baraj Gölü’nde inceleme ziyaretinde bulundular. Bucak İlçesi Çamlık Köyü’nde bulunan Kremna Antik Kenti’ne teknik gezi gerçekleştiren grup daha sonra Sagalassos Antik Kentini ve sonrasında ülkemizde turizme ilk açılan mağara olan İnsuyu Mağarasını gezdi.

Müze (2)

İlk günün son ziyaretinde MAKÜ Lavanta Tepesi Hotel bünyesinde işletilen Taş Oda Gastronomi Mutfağını görme fırsatı bulan Rehberler, yöresel tatların yanı sıra, Burdur Yöresine ait Türküleri de dinleme fırsatı buldular.

Tanıtım gezisinin ikinci gününde, İlimiz merkezinde yer alan Baki Bey Konağı ile Çelikbaş Konağına yapılan gezi sonrası, Burdur Arkeoloji Müzesi ziyaret edildi. Gerçekleşen ziyarette Ülkemizin en önemli müzeleri arasında yer alan Müzede yer alan eserler hakkında rehber grubuna kapsamlı bilgi verildi.

Sagalassos-1

Son olarak Gölhisar’da bulunan Kibyra Antik Kenti'nde yapılan ziyaretler ile tanıtım gezi son buldu.

İki gün süren ziyaret boyunca gezdikleri alanlarla ilgili notlar alan rehberler, Burdur'un önemli bir Turizm potansiyeline sahip olduğunu yakından görme fırsatı bulduklarını belirterek, düzenlenen çalışma gezisinden duydukları memnuniyeti ifade ettiler.

Kremna

Kaynak: Burdur Valiliği Basın Bülteni