Kamu İhale Bülteni'nde yer alan bilgilere göre, Diyanet, Elazığ Harput Dini İhtisas Merkezi'nde eğitim gören "aday din görevlileri" için 26 Mart'ta yemek ihalesi düzenledi. 210 günlük yemek hizmeti için düzenlenen ihaleyi yaklaşık 13 milyon TL teklif veren Aşsa Grup Yemekçilik Şirketi kazandı.

Diyanet'in hazırladığı ihale dosyasında ise istenilen yemeklere dair ayrıntılar dikkat çekici. Emeklilerin 10 bin TL, asgari ücretlilerin ise 17 bin TL ile geçinmeye çalıştığı bir ortamda Diyanet'in sofrasında neredeyse bir kuş sütü eksik.

Türk Yemekleri Iskender-1

Diyanetin menüsünde neler var neler?!

DİB'in hazırladığı ihale dosyasına göre, menüde neredeyse bir kuş sütü eksik:

  • Haftanın dört günü: Biftek, bonfile, et haşlama, et kızartma, rosto, tavuk, ciğer, kebap türleri, rosto, kuru köfte, İzmir köfte, kadınbudu köfte, dalyan köfte, iskender kebap vb. gibi etin hakim olduğu yemekler ana yemek olarak verilecek.
  • Haftanın üç günü: Mevsime göre taze sebzeler, kuru sebze yemekleri parça etli konserve ya da taze sebze yemekleri, bezelye, patlıcan musakka, etli dolma ve sarmalar vb. (bu yemeklerde de yeterli oranda et veya kıyma kullanılacaktır) verilecek. Garnitürler yemek çeşidi sayılmayacaktır. Dini bayramlarda da etin hakim olduğu ana yemekler verilecek.

Kirmizi Et Fiyatlari Ne Kadar

Yemeklerin kalitesi de önemli!

DİB, ihalenin teknik şartnamesinde yemeklerin kalitesine de özen gösterilmesini istiyor. Şartnamede şu detaylara yer veriliyor:

  • Dana eti: 1,5-2 yaş arasındaki danalardan elde edilmiş olacak.
  • Tavuklar: Orta derecede derin ve uzun göğüs kemiğinin sivri kısmına kadar tüm uzunluğunca taşıdığı et dolayısıyla, ona yuvarlak bir görünüm vermeye yetecek kadar etli, üzerinde boyun bulunmayan, kanat tamamen çıkarılmış ve sırt kemiği alınmış olacaktır. But: İyi etlenmiş, aşağı doğru taşıdığı et dolayısıyla yuvarlak, dolgun bir görünüş kazanmış, arka orta ayrılmış ve kuyruk sokumu alınmış olmalı.
  • Kuru gıdalar: Yeni sene mahsulü, yeterli derecede kurumuş, taneleri tek çeşitli, normal büyüklükte olacak, buruşmuş olmayacak, piyasanın en iyisi ve lezzetli cinsinden olacak.
  • Makarna ve böreklerde: Beyaz peynir veya kaşar kullanılacak.

Kaynak: Haber Merkezi