Stray oyunu, Annapurna Interactive tarafından geliştirilen ve 2022 yazında PlayStation ve PC platformları için piyasaya sürülen bir üçüncü şahıs macera oyunu. Oyun, ailesinden kopmuş ve kaybolmuş bir sokak kedisinin, tehlikeli bir şehirde yolunu bulma çabasını konu almaktadır. Oyun, oyuncular tarafından büyük bir beğeni kazanmış ve Xbox platformuna da yakın zamanda gelmişti.

Annapurna Animation, Stray'in bir film uyarlamasını yapacağını duyurmuştu. Stray filmi bir animasyon türünde olacak ve filmle ilgili daha fazla ayrıntı henüz açıklanmamıştı. Annapurna, diğer oyunlarının da gelecekte film veya dizi uyarlamalarını planladığını belirtmiştir, ancak hangi oyunların uyarlanacağı hakkında bilgi vermemişti.

Stray filmi, video oyunlarının film ve dizi uyarlamalarının arttığı bir dönemde gelmekte. The Last of Us, Resident Evil, The Witcher, Super Mario, Gran Turismo gibi diğer oyunların film ve dizi uyarlamaları da yapılmakta. Ayrıca Fallout'un bir dizi uyarlaması da Amazon tarafından geliştirilmekte.