Türkiye’nin ilk kadın şehit pilotu Ayfer Gök, hayallerini süsleyen pilotluk rüyasına tüm zorluklara rağmen ulaştı. Yine o çok sevdiği mesleğini yaparken şehit oldu.

Gök, vefatının 23'inci yılında dualar ile anılıyor.1977 kışında Burdur-Bucak’ta dünyaya gelen Ayfer Gök, henüz 1 yaşındayken, kamyon şoförü olan babasını kaybetti.

Ayfer Gök 23.Yıl 2

Annesi Ümmügülsüm Gök, 4 kız çocuğuyla tüm sorunlara göğüs gerdi, çocuklarına hem annelik, hem de babalık yaptı.

Anne Gök çocuklarının eğitimi için her şeyi üstlendi.

Ayfer Gök 23.Yıl 3

Hayalinden vazgeçmedi

Lise öğrencisi olan ve hayatında bir kez bile uçağa binmeyen Ayfer, Antalya Havalimanı'ndan kalkıp Bucak üzerinden geçen uçakları hayranlıkla izler, arkadaşlarına ‘‘Bir gün ben de onların içinde olacağım’’ derdi.Astsubay olan amcası Kemal Gök sayesinde Ayfer’in bu hayali askeri pilotluğa dönüştü.

Ayfer Gök 23.Yıl

İlk olarak Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin Matematik Bölümü'nü kazandığı halde hayallerinin peşinden gitti. Hedefine Hava Harp Okulu’nu koyan Ayfer, çok çalıştı.1994 yılında teğmen adayı olarak eğitimine başladı.

Ayfer Gök 23.Yıl 4

Hava Harp Okulu'ndaki 4 yıllık eğitimini 1998 yılında iyi dereceyle bitiren Ayfer Gök, daha sonra Çiğli Ana Jet Üssü'nde 2 yıl uçuş eğitimi aldı.3 Kasım 2000’de ise Konya 3'üncü Ana Jet Üssü'nde göreve başladı.9 Şubat 2001 tarihinde 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığında, F-5A uçağı ile eğitim uçuşu sırasında Konya’nın Daran köyü yakınlarında düştü.

Teğmen pilot Ayfer Gök şehit oldu. Hacısarılar Mezarlığına defnedildi. Türkiye'nin ilk şehit kadın pilotu Ayfer Gök, ölümünün 23 yılında dualarla anılıyor.

Türkiye’nin, Burdur'un ve Bucak’ın “İlk Kadın Şehit Pilotu” Ayfer Gök Bucak Halkı seni asla unutmayacak” RUHUN ŞAD OLSUN…

Editör: Ömer Özdoğan