Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, yeni başlatılan projenin detaylarını paylaşarak, "Dünya Bankası ile imzaladığımız ilk etapta 330 milyon euroluk bir anlaşmayı hayata geçiriyoruz. İstanbul, İzmir, Manisa, Kahramanmaraş ve Tekirdağ'ın kentsel dönüşümüne büyük bir katkı sunacak olan projeyi başlatıyoruz. Projenin pilot ilini İzmir olarak belirledik" açıklamasında bulundu.

Sosyal Konut Projesi Haziran 202 Wyih.jpg

Özhaseki, İzmir'de 6 ve üzerinde şiddette deprem üretebilecek 20'den fazla fay hattının bulunduğunu vurgulayarak, kentteki 36 bin binanın acilen dönüştürülmesi gerektiğini ifade etti.

Screenshot 1 34 1024X683 Krh6.Jpg

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, İzmir başta olmak üzere İstanbul, Manisa, Kahramanmaraş ve Tekirdağ'da riskli yapıların dönüştürülmesini hedefleyen projenin detaylarını paylaştı. Özhaseki, projenin temel amacının enerji verimliliği odaklı kentsel dönüşüm olduğunu belirterek şu açıklamalarda bulundu:

"Proje kapsamında iklim dostu ve afetlere dayanıklı konut ve işyeri yapımı için hak sahiplerine uygun maliyetli finansman imkanı sunacağız. Projeyle 5 ilimizin dönüşümünde büyük bir adım atmış olacağız. Hedefimiz, İzmir'i, İstanbul'u ve tüm Türkiye'yi, başta iklim değişikliği olmak üzere deprem, sel ve heyelan gibi bütün afetlere karşı dayanıklı hale getirmektir" 

Ziraat Bankasi Konut Kredisi Qmpu.jpg

Proje kapsamında öne çıkan bazı detaylar şu şekildedir:

  •  İklim dostu ve afetlere dayanıklı konut ve işyerleri inşası için hak sahiplerine uygun maliyetli finansman imkanları sunulacak.
  •  Projede enerji verimliliği esas alınacak.
  •  2.5 milyon liraya kadar kredi desteği aylık yüzde 0.69 faiz ve 180 ay vade ile sağlanacak.
  •  Başka konutu olmayan orta ve düşük gelirlilere, şehit ve gazi yakınlarına, emeklilere ve engellilere yıllık yüzde 0.25 faiz indirimi uygulanacak.
  •  A sınıfı Enerji Kimlik Belgesi bulunan binalar için yıllık yüzde 0.50, B sınıfı Enerji Kimlik Belgesi bulunan binalar için yıllık yüzde 0.25 faiz indirimi uygulanacak.
  •  Ödemeler, inşaat ilerleme seviyesine bağlı olarak yapılacak.

Kaynak: Haber Merkezi