Rektör Dalgar mesajında; “Bugün, Millî Şairimiz, üniversitemizde ismini taşımaktan büyük onur ve sorumluluk duyduğumuz Mehmet Akif Ersoy'un aramızdan ayrılışının yıl dönümünü hüzün içerisinde anıyoruz. Üniversitemiz olarak O’nun kahramanlık dolu yaşamının anısını canlı tutarak, bize bıraktığı mirası daha da güçlendirmenin sorumluluğunu taşıyoruz.

Mehmet Akif Ersoy, yoksul ama onurlu bir hayat yaşamış, mücadele ve murakabe ile dolu bir ömür sürmüştür. Vatanına, bayrağına ve inancının sorumluluğuna adanmış bu ömür, bize nice dersler vermiştir. "İstiklal Marşı milletin malıdır." sözleriyle vurguladığı bu ortak miras, bir milletin birliğini, onurunu ve bağımsızlığını simgeler. "Rahmetle anılmak, ebediyet budur amma, sessiz yaşadım, kim beni nereden bilecektir?" sözleri, onun mütevazi kişiliği ile asaletini anlatır. Çünkü eserleri ve duruşunun barındırdığı ruh ile milletimizin kalbinde sonsuz bir yer bulmuştur.

"Girmeden tefrika bir millete düşman giremez. Toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez" dizeleri, Millî Mücadele döneminin en zorlu anlarında milletimizin birlik ve beraberlik içinde nasıl zaferlere imza attığını hatırlatır ve bugünün Türkiye’sine hala nice dersler verir. İradesi, inancı ve kararlılığı İstiklal Marşı'nda da yankı bulmuş ve bir milletin kahramanlık destanına dönüşmüştür. Bu destanı yaşatmak ve her zaman sahip çıkmak, gelecek nesiller için nice dersler çıkarmak, O’nu anlamak ve anlatmak bizim vazgeçilmez bir görevimizdir.

Mehmet Akif Ersoy aynı zamanda eylemleriyle de milli mücadeleye büyük katkıda bulunan bir mücadele insanıdır. Anadolu'yu dolaşarak halkımıza güç ve moral aşılamış, milli mücadeleye yürekten destek vermiştir. Onun aksiyoner tavrından, mücadeleci ruhundan ve asil duruşundan hala ilham alıyoruz.

Onun bu örnek hayatı, bizlere; azim, kararlılık ve ilkeli duruşun ne kadar değerli olduğunu hatırlatırken, bu değerlere bağlı kalarak aydınlık bir gelecek inşa etme sorumluluğunu da yüklemektedir. Mehmet Akif Ersoy'u rahmetle anarken, onun izinde yürüyerek, aynı ilkelerle donanmış bir toplumun inşasına katkıda bulunma kararlılığımızı bir kez daha yineleyerek, mirasına sahip çıkma sözü veriyoruz. Ve şu mısrasını bir an olsun bile aklımızdan çıkarmıyoruz:

“Allâh'a dayan sa'ye sarıl hikmete râm ol Yol varsa budur bilmiyorum başka çıkar yol” Saygılarımla" dedi,

Kaynak: HABER MERKEZİ