Son birkaç yılda okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lisedeki “okula başlama maliyetlerindeki” artış vatandaşın ekonomik zorluklarının üstüne bir yenisini daha ekliyor. Eğitim masraflarının artması ile birlikte ailenin yükünün de artmasına neden oldu.

Piyasa değeri 1 bin 500 ile 4 bin lira arasında değişen ve dar gelirliler için oldukça ağır bir külfete neden olan yardımcı kaynak kitap meselesi, aile bütçesini ciddi şekilde zorluyor. Veliler, sıkıntılarına rağmen "çocuklarının eğitimine katkı sunacak" düşüncesiyle ekstra masrafı ödemek zorunda kalıyor.

"Milli Eğitimin Vermiş Olduğu  Kitap Okutulmuyor"

4 öğrenci okuttuğunu ve Milli Eğitimin vermiş olduğu hiçbir kitabın okutulmadığından şikâyet eden veli, "Yardımcı kaynak kitapların istenmesi kesinlikle velilere azaptır. Her okul açıldığında elimiz ayağımız titriyor, gerçekten çok zorlanıyoruz. Şu anda birkaç sayfalık kaynak kitaba 200 lira vereceğim ve bunun gibi en az 50 kaynak kitap alacağım. 4 çocuğum var bunların harçlığı, servis parası ve diğer masrafları siz düşünün." şeklinde konuştu.

kaynak kitap

"Milli Eğitim bu kitapları basmasın bu ülkenin kaynaklarına yazık"

Eskiden bir memur olarak mutfak masrafını bile düşünmediklerini ifade eden vatandaş, "Bir öğrenci için bile elimiz ayağımız titriyor. Lütfen birisi buna bir dur desin. Milli Eğitim, bu kitapları basmasın, bu ülkenin kaynaklarına yazık günahtır. Hepimizin cebinden çıkıyor. Okul açıldığında her öğrencinin masasında sözde kitap var ama ertesi gün öğretmen çocuklardan kaynak kitap istiyor. Yazık günahtır." şeklinde tepkisini gösterdi.

"Madem okullarda dağıtılan kitaplarda eksik var, tamamlayıcı değil neden dağıtılıyor"

Okullarda öğrencilere kitap verilmesine rağmen neden eksik görülüp yardımcı kaynak kitap istendiğini sorgulayan veliler ise "Madem eksik var, tamamlayıcı değil, neden okullarda kitaplar dağıtılıyor? Bu siyasi bir ranttır. İhale bir yakına veya dosta verilmiş, denmiş ki, al bunları gönder okullara nasıl olsa öğrenciler bu kitaplardan hiçbir verim alamayacak. Onu yapacağına bir öğrencinin yılık kitap bedeli 10 bin lira mı tutuyor? 5 bin lirasını sen öde 5 bin lirasını da aile karşılasın. Bugün ben alabiliyorum ama alamayan var. Ben alamayan için konuşuyorum ama onların da sesi çıkmıyor. Bugün iki kitap aldım 300 lira tutuyor. Bunlar gibi daha 10-15 kitap istenecek. Daha bunun kıyafeti, kalemi, defteri varda var." şeklinde konuştu.