MEB, valiliklere gönderdiği yazıda, sınıf annelerinin sınıflarda çeşitli faaliyetlerde bulunarak velilerden aidat topladıklarına, ders araç-gereci temini yönünde faaliyette bulunduklarına, zaman zaman derslere müdahil olduklarına ve öğrencilerin görüntülerini kaydettiklerine dikkat çekti.

Yazıda, "Öğretmen dışı kişilerin eğitim ortamlarına müdahalesinin eğitimin niteliğini bozduğu ve pedagojik ilkelere aykırı durumlar oluşturduğu" belirtilerek, valiliklere, bu konuda okulların uyarılması ve gerekli tedbirlerin alınması istendi.

Sınıf anneliği uygulaması, öğretmen ile veliler arasındaki iletişimi kurmak için gönüllü olarak görev yapan veliler tarafından gerçekleştiriliyordu. Ancak bu uygulama, zaman zaman tartışmalara neden oluyordu.

Sınıf annelerinin "öğretmenin önüne geçtiği" eleştirilerine karşı bazı veliler ve öğretmenler okuldaki işleri kolaylaştırdığı için sınıf anneliği uygulamasını destekliyordu. Ayrıca bazı sınıf annelerinin, Öğretmenler Günü'nde pahalı hediyeler almak için yüksek miktarlarda para toplaması, öğretmenlerden kendi çocuklarına özel ilgi beklemesi, veliler arasında gruplaşma yaratmaları da eleştiriler arasındaydı.

Son olarak bir öğrencinin sınıf annesiyle tartışması gündem olmuştu. "Ben bu sınıfın sınıf annesiysem her şeyi bilmek zorundayım" diyen veliye, öğrencinin "Sınıf annesi sanki dünyanın ağası" diye cevap verdiği videoya tepki yağmıştı.

MEB'in sınıf anneliği uygulamasını yasaklaması, bu tartışmalara son noktayı koymuş oldu.