Yoğun katılım nedeniyle müsabakalar, iki ayrı spor salonunda gerçekleştirilecek. İlk dört sırayı alan üniversiteler, gelecek yıl için Badminton Süper Ligi'ne katılma hakkı kazanacak.

Açılış töreniyle başlayan müsabakalara, Rektör Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, yardımcıları, danışmanları, akademik personel ve sporcular katıldı. Törende Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Temsilcisi Ramazan İmamoğlu ve Rektör Dalgar konuşmalar yaptı. İmamoğlu, müsabakaların iki salonda yapılmasına değinerek tüm takımlara başarılar diledi.

Sporun ve Sporcunun Evi: MAKÜ

Rektör Dalgar, üniversiteyi "sporun ve sporcunun evi" olarak tanımlayarak, katılımcıları selamladı. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'nin Türkiye'nin en iyi spor tesisi altyapısına sahip olduğunu vurguladı. Sporun, stratejik düşünme ve takım çalışmasını geliştirdiğini, bedensel ve zihinsel çevikliği artırdığını belirtti. Bilimsel araştırmalara göre, spor veya sanatla uğraşan bireylerin akademik başarısının daha yüksek olduğunu ifade etti.

Dijital dönüşüm ve yapay zeka konularına da değinen Dalgar, bu teknolojiler sayesinde işlerin basitleştiğini ve böylece kişilerin sportif, sosyal ve kültürel etkinliklere daha fazla zaman ayırabileceğini söyledi. Üniversitenin bugüne kadar birçok takımı ağırladığını ve her birinin memnuniyetle ayrıldığını belirterek, tüm takımlara müsabakalarda başarılar diledi.