Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Burdur Gelişim Merkezi bünyesinde kadın istihdamının arttırılmasına yönelik gerçekleştirilen Top Dikim Atölyesi ile Kadınların Güçlendirilmesi Projesi, hibe programına kabul edildi.

Avustralya devletinin Doğrudan Yardım Programı (DAP) kapsamında finanse edilen ve Ankara’daki Avustralya Büyükelçiliği tarafından yönetilen hibe programına Top Dikim Atölyesi ile Kadınların Güçlendirilmesi Projesi de başarılı olarak kabul edildi.  

Makü Top Dikim Atölyesi

Amaç Kadınları Güçlendirmek

Burdur İlinde kadın istihdamını artırarak toplumsal kalkınmanın gerçekleştirilmesinde önemli bir kazanımın gerçekleştirildiği proje, Burdur ilinde yaşayan ve bir dezavantajlı grup olan şiddet mağduru kadınların ekonomik ve sosyal olarak güçlendirilmesini amaçlıyor.

Makü Top Dikim Atölyesi

Kadınların Sosyo - Ekonomik Durumu İyileştirilecek

Bu kapsamda Burdur Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesinde Burdur ilinde bulunan, şiddet mağduru kadınların varsa çocukları ile birlikte hizmet aldıkları kadın sığınma evine "top dikim atölyesi" kurulacak. Kurulan bu atölyede şiddet mağduru kadınlara top dikimine ilişkin mesleki eğitim verilecek olup bunun yanı sıra kadın hakları, kadın erkek eşitliği ve iletişim ile ilgili atölye çalışmaları gerçekleştirilecek. Proje ile şiddet mağduru kadınların mesleki beceri kazanması, satılan toplardan sağlanacak gelir ile ekonomik olarak güçlenmesi, atölye çalışmaları ile kadınların sosyal olarak güçlenmesi, istihdam alanı oluşturulması ve toplumsal hayata hem ekonomik hem sosyal katılımlarının desteklenmesi sağlanacak. Proje ile sığınma evinde kalan kadınların sosyo-ekonomik durumunun iyileştirilmesi desteklenerek toplumsal kalkınmaya katkı sunmak amaçlanıyor.

Makü Top Dikim Atölysi

Kaynak: MAKÜ Basın Bülteni