MAKÜ Avşar Han Konferans Salonunda gerçekleştirilen konferans, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Daha sonra Abdülkerim Camii Müezzini Yunus Emre Çelik tarafından okunan Kuran tilaveti ile devam etti.

Konferansında Filistin’in Müslümanlar için önemini açıklayan MAKÜ İlahiyat Fakültesi Temel İslam Bilimleri Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Yasin Pişgin “Filistin meselesi her Müslümanın meselesidir.” dedi.

Prof. Dr. Yasin Pişgin “Bizler bu zulmü anlatacağız ve mücadele için mümkün olduğunca elimizle, dilimizle kalbimizle elimizden geleni yapacağız. Kalbimizde onların acısını hissetmemiz lazım. Bu zulmü, acıyı kanıksamamamız lazım. İnancımıza göre onlar bizim kardeşimiz” dediği konferansında Müslümanların Kudüs ile bağlarını hiçbir zaman koparmadığına, koparmaması gerektiğine dikkat çekti.

Filistinlilerin her türlü baskıya rağmen vatanlarını terk etmediğini belirten Pişgin Gazze’deki bebek, çocuk ve kadınların acımasızca şehit edildiğini ifade etti. Her Müslümanın şehit adayı olduğunu söyleyen Pişgin konuşmasını Merhum Abdurrahim Karakoç’un bir şiiri ile bitirdi.

Konferansın sonunda Rektör Danışmanı Prof. Dr. Ali Murat Alparslan Prof. Dr. Yasin Pişgin’e teşekkür belgesi takdim etti.