Dünya genelinde üniversite sıralamalarını yapan yetkili 10 kuruluştan biri olan ODTÜ Enformatik Enstitüsü URAP Laboratuvarı'nda, dünyanın ilk 3 bin üniversitesini sıralamak için üniversitelerin 2021'de ürettikleri makale sayısı ile 2021'den geriye doğru 5 yıllık bir değerlendirmeyle atıf, toplam bilimsel doküman, toplam yayın etkisi, toplam atıf etkisi, uluslararası iş birliği gibi akademik üretkenlik göstergeleri kullanıldı. URAP sıralamasında, dünyanın en iyi 3 bin üniversitesi sıralamasına Türkiye'den 118 üniversite girdi.

Son yıllarda bölgesel kalkınma misyonu başta olmak üzere Burdur’un gelişimi için çok sayıda projeler üreten MAKÜ, gerek Türkiye sıralamasında gerekse dünya sıralamasında hızlı yükselişini sürdürmeye devam etti. URAP Dünya sıralamasında bir önceki yıl yine ilk 3 bin üniversite arasında yer alan MAKÜ bu yıl 373 üniversiteyi daha geride bırakarak 2 bin 511’inci sıraya yükseldi. Türkiye sıralamasında da bir önceki yıla göre 42 basamak yukarı çıkan MAKÜ 92’inci sıraya yükseldi.

MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, bölgesel kalkınma ve kalite çalışmalarına büyük önem verdiklerini belirterek “Uluslararası alanda yaptığımız çalışmalar ve iş birlikleri ile Burdur’un ve Mehmet Akif Ersoy isminin dünya çapında görünürlüğünü de artırmaya devam ediyoruz. Bugün geldiğimiz noktada MAKÜ’nün bu istikrarlı yükselişinin son 5 yılda yapılan çalışmaların bir yansıması olduğu gerçeğinden hareketle gerek dünya sıralamasında gerekse Türkiye sıralamasında önümüzdeki yıllarda da çok daha üst sıralara yerleşeceğiz. Bu başarıya katkı veren tüm birimlerimizi ve personelimizi tebrik ediyor, gelecek yıllarda bu başarıların büyük bir ivme ile artacağına inanıyorum. Çalışmalarımıza var gücümüzle hız kesmeden devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.