Filistinli çocuklar, İsrail askeri işgalinin beraberinde getirdiği günlük zorluklar ve tarihsel mücadelelerle içinde bulunduğu coğrafyanın ortaya koyduğu öngörülemezlik tarafından gölgelenen hayat şartlarıyla karşı karşıya. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinin öğrencileri yaşanan insanlık suçuna karşı gösterdikleri duyarlılık ile “Filistin’de Çocuk Olmak” konulu duyarlı afişler sergisi düzenledi.

100’e yakın öğrencinin katıldığı afiş yarışmasında, Burdur Valisi Türker Öksüz, Rektör Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, Fakülte Dekanları ve alanında uzman akademisyenler de oylama yaparak ilk 3’e giren afişleri belirlediler.

Makü-3

MAKÜ Avşar Han Sinema Salonunda gerçekleştirilen törenle yarışmaya katılan bütün öğrenciler belgelerini Rektör Dalgar ve yönetimin elinden aldılar.

Törende yaptığı konuşmada insanlık suçlarına karşı duyarlılık vurgusu yapan Rektör Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, şunları söyledi: “21. yüzyılda, tüm dünyanın gözleri önünde çocukların katledildiği bu dönemde yaşanan acılar çok büyük. Bu konuya toplumun dikkatini çekmek amacıyla bir afiş sergisi düzenledik. Sergideki her bir afiş, derin anlamlarıyla birbirinden güzel. Bence tüm afişler birinci sırayı hak ediyor. Sizler, sanatsal yeteneklerinizi kullanarak düşüncelerinizi ifade etmekle kalmadınız; Filistin'de öldürülen çocuklar ve masum insanlar hakkındaki tasarımlarınızla, hislerinizi de işin içine katarak onları sadece soğuk fotoğraf karelerinde bırakmadınız. Aynı zamanda dünya ve insanlık meselelerine karşı duyarlılığınızı gösteren sorumlu bireyler olarak hassasiyetinizi ortaya koydunuz. Bu nedenle sizleri tekrar tebrik ediyorum. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi öğrencileri olarak, böyle bir insanlık suçuna gösterdiğiniz duyarlılık için size minnettarım. Sizlerle gurur duyuyorum. Her birinize teşekkür ediyorum. Aklınıza ve yüreğinize sağlık. Hepinizi gözlerinizden öpüyor, sizleri ayakta alkışlıyorum.”

Dereceye giren Bucak Emin Gülmez Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu öğrencileri; birinci Hazercan Çeliktaş, ikinci Ahmet Solak ve üçüncü Buse Taner, kısa konuşmalar yaparak afişlerini tasarlarken neler düşündüklerini, hissettiklerini ve çizerken yaşadıkları duyguları paylaştılar.

Sonrasında Rektör Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Tekşen ve Rektör Danışmanı Prof. Dr. Ali Murat Alpaslan, sergiye katılan tüm öğrencilere katılım belgelerini takdim ettiler.

Kaynak: MAKÜ BASIN BÜLTENİ