Beker, istifa açıklamasında, 2017 yılından beri İYİ Parti'nin başarısı için emek verdiğini, 2019 yılındaki yerel seçimlerde Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi ve İYİ Parti Grup Başkanvekilliği görevine seçildiğini hatırlattı. 14 Mayıs 2023 Genel Seçimlerinde Ankara 2. bölge 1. sıradan milletvekili adayı olduğunu belirten Beker, istifa gerekçesini şu şekilde açıkladı:

"Aziz Türk milleti ve kıymetli hemşerilerim, İYİ Parti çatısı altında artık Ankaralı hemşerilerim ve yüce Türk milletine daha fazla katkı sağlayamayacağımı düşündüğümden, bugün itibarıyla İYİ Parti'den istifa ediyorum. Başta çok değerli Ankaralı hemşerilerim olmak üzere, İYİ Parti ilçe başkanlarımız, yöneticilerimiz, üyelerimiz, gönüllülerimiz ve İYİ Parti'ye oy vermiş tüm vatandaşlarımızla bugüne kadar nasıl hemhal olduysak bugünden sonra da kapım ve telefonum her zaman açık olacaktır. Büyük Türk milletine ve Ankara'mıza her zamanki azim ve inanmışlıkla hizmet etmeye devam edeceğim."

Beker'in istifası ile İYİ Parti'nin TBMM'deki milletvekili sayısı 42'ye düştü.

İYİ Parti'den son dönemdeki istifalar

Beker'in istifası, İYİ Parti'den son dönemdeki üçüncü istifa oldu. İki hafta önce Eskişehir Milletvekili İdris Nebi Hatipoğlu, AK Parti'ye katılmıştı. Eski İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz da parti üyeliğini sonlandırmıştı. Eski İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem ise partisinden istifa ettiğini açıklamıştı.