Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail'e karşı "Aksa Tufanı Operasyonu" başlatıldığını duyurdu. Operasyon kapsamında ilk 20 dakikada İsrail'e ait askeri noktalara 5 bin roket ve havan fırlatıldı. İsrail ordusu ise savaş durumu alarmı ilan etti.

Hamas, İsrail'i işgal etmekle suçladı

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları Komutanı Muhammed Deif, İsrail'e karşı "Aksa Tufanı Operasyonu" başlatıldığını duyurdu. Deif, operasyonun amacının İsrail'i işgal etmek olduğunu söyledi. Deif, "Bu, dünyadaki son işgali sona erdirecek en büyük savaşın günüdür" dedi.

hamas israil savaş

İsrail: Hamas sorumludur

Hamas'ın operasyon başlatmasının ardından İsrail Savunma Kuvvetlerinden yapılan açıklamada, "savaş durumu alarmı" ilan edildiği ve askerlerin harekete geçirildiği duyuruldu. Açıklamada, "Hamas, Gazze Şeridi'nden İsrail topraklarına yoğun roket atışı başlattı ve İsrail topraklarının birçok farklı noktasına sızdı. Hamas, bu saldırının sorumlusudur. Bu olayların sonuçlarına katlanacaktır" ifadeleri kullanıldı.

İsrail'de 5 kişi öldü

Gazze Şeridi'nden fırlatılan roketler nedeniyle İsrail'in farklı noktalarından siren sesleri yükseldi. İsrail Ulusal Acil Servisi (MDA), Gderot bölgesindeki Kfar Aviv'de 70 yaşlarındaki kadının hayatını kaybettiğini açıkladı. İsrail'in güneyindeki Kuseife'nin belediye başkanı Abdülaziz Nassara ise İsrail medyasına yaptığı açıklamada, roketli saldırı sonucu en az 4 kişinin hayatını kaybettiğini, çok sayıda kişinin de yaralandığını belirtti.

Çatışma sürüyor

Hamas'ın operasyonunun ardından İsrail'de alarm durumuna geçildi. İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne hava ve karadan saldırılar düzenledi. Ayrıca, İsrail topraklarına sızan silahlı bir grupla çatışmalar sürüyor.

Sonuçları belirsiz

Hamas'ın başlattığı operasyonun sonuçları henüz belli değil. Ancak, operasyonun bölgeyi daha da gerginleştireceği ve çatışmaların uzun süre devam edeceği tahmin ediliyor.