Tadı kadar sağlık açısından da tavsiye edilen incir pek çok hastalık için de şifa kaynağı. Meyve olarak bildiğimiz incirin aslına bakarsak meyve olmadığını ters açan bir çiçek bulunduğunu öğrenince çok şaşıracaksınız. Kiraz ve öteki ağaçlar benzer biçimde çiçek açmayan incirin üremesi ise çok farklı… duyunca ‘yok artık’ diyeceksiniz

İNCİRİN BİLİNMEYEN HİKAYESİ: MEYVE DEĞİL

İncirlerin çok ilginç bir hikayesi vardır. Özel olarak üreten incirlerin özel özel bir arıya ihtiyaçları vardır. İncir doğanın bir kural ihlalidir. Kısaca Üremek için kurban edilmiş bir eşek arısına yada içinde ölen bir böceğe ihtiyacları vardır.

TERS AÇAN ÇİÇEK

İncirler aslen ters açan çiçeklerdir. Aquenyum adında olan tek bir ceviz ve tek bir tohum üretir. İncir çeşitli bitkilerden oluşmaktadır ve bu özelliği çıtır dokuya etki etmektedir.

ÖZEL ARILARA İHTİYAÇLARI VAR

Binbir derde çare olduğu bilinen incirin yediğimizde çok çok sayıda meyve de tüketmiş oluyoruz. İncir çiçekleri üremek için ihtiyaç duyduğu özel tozlaşma sürecidir. Arıların polen getirmesine bağlı değillerdir. Bundan dolayı incir arısı olarak malum özel bir arı türüne gereksinimları vardır. Bu arılar, incirin büyümesi için gerekli genetik materyallerini taşır ve incirlerin çoğalmasını sağlamaktadır. İncir arıları; incir olmadan yaşayamaz çünkü larvalarını meyvenin içine bırakmaktadırlar. Bu ilişki ortak yaşam yada karşılıklılık olarak bilinmektedir.

melli inciri