Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan: "500 TL'lik banknota ihtiyaç olup olmadığı konusunda ilgili birimlerimiz çalışıyor” dedi. 

500 ve 1000 TL banknot çıkacak mı sorusunun yanıtı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan'ın açıklamaları sonrasında sorgulanmaya başladı. Merak edilenler sorulara dair yanıt veren Karahan, dijital Türk Lirası'nın da sinyallerini verdi. Türkiye’de enflasyonun etkisi ve ekonomik koşullar nedeniyle yüksek değerli banknotların basılması gündemde. Merkez Bankası, bu ihtiyaca yönelik teknik analizler yaparak, 500 ve 1000 liralık banknotların gerekli olup olmadığını değerlendiriyor.

'BU KONUDA BİRİMLERİMİZ ÇALIŞIYOR' 

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan 500 ve 1000 liralık banknotların çıkıp çıkmayacağı sorusuna, “Üst banknota ihtiyaç olup olmadığı teknik analizler sonucunda ortaya çıkıyor, bu konuda birimlerimiz çalışıyor, incelemelerimiz devam ediyor” yanıtını verdi. 

'DİJİTAL TL İÇİN 1. FAZ 

ÇALIŞMALAR TAMAMLANDI' 

Merkez Bankası’nın 833 milyar liralık zaranının tamamının KKM’den geldiğini söyleyen Karahan, dijital Türk Lirası için 1. faz çalışmanın tamamlandığını açıkladı. 

Editör: Ömer Özdoğan