Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Almanya'da düzenlenen bir programda ekonomiye ilişkin açıklamalarda bulundu. Şimşek, enflasyonun mayıs ayında zirveye ulaşacağını ancak daha sonra hızlı bir şekilde düşeceğini ifade etti. Bakan Şimşek, "Ne yazık ki Türkiye'nin enflasyonu oldukça yüksek" dedi. Mayısta enflasyonun yüzde 70'in üzerine çıkarak zirveye ulaşacağını ancak daha sonra hızlı bir şekilde düşeceğini öne sürdü.

798242 Image1

2026 yılında tekrar tek haneli enflasyona döneceğiz

Uygulamaya koyduğumuz programla birlikte enflasyon hızlı bir şekilde düşecek ve 2026 yılında tekrar tek haneli enflasyona döneceğiz. Uzun bir yolculuk olacak ama başaracağız. Çünkü iyi bir programımız var.
 

Ana Hedef: Fiyat İstikrarı


Ekonomi yönetimi, enflasyonla mücadelenin ve fiyat istikrarının sağlanmasının en önemli öncelikleri olduğunu vurgulayan Şimşek diğer hedeflerini ise şöyle anlattı:

Bütçe açığı deprem nedeniyle geçen sene çok arttı. Deprem hariç bütçe açığımız yüzde 1,6, milli gelire oran olarak. Depremden dolayı yüzde 5,2. Geçen sene çok tedbir aldık. O tedbirleri almasaydık bütçe açığı çok daha yüksek olacaktı. Biz önümüzdeki yıllardan itibaren bütçe açığını deprem etkisi dahil kalıcı olarak yüzde 3'ün altına düşüreceğiz. Borcun da milli gelire oranını yüzde 35'in altında tutacağız.