Vatandaşların geçimini sağlamak için belirlenen en düşük maaşın 17 bin TL olarak açıklanmasına rağmen, emekliler bu kategoriye dahil edilmedi. Verilen zam nedeniyle açlık riskiyle karşı karşıya kalan emeklilerden bazıları, Temmuz ayında hiç maaş zammı alama tehlikesiyle karşı karşıya.

Emekli maaşı

 Yüzde 5 refah payı: Zor durumda bırakıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın duyurduğu emekli zammı, milyonlarca emekliyi memnuniyetsiz kıldı. Sürekli artan enflasyon ve hayat pahalılığı karşısında asgari ücretin 17 bin liraya çıkarılmasıyla birlikte, emekli maaşına yapılan yüzde 5'lik artış ve yüzde 42.65'lik zam oranı, vatandaşları zor durumda bıraktı.

Emekli maaşı refah payı

En düşük emekli maaşı 10.000 TL

Yüksek enflasyon ve Türk Lirası'ndaki değer kaybı sebebiyle emeklilerin maaşlarında yaşanan erime, birçok emekli tarafından hoşnutsuzlukla karşılandı. Özellikle yılbaşı öncesinde maaşı 7 bin 500 liraya tamamlayan emekliler, yüzde 42.65'lik artış oranından dolayı hayal kırıklığı yaşadı.

Ekonomim'den Hüseyin Gökçe'nin haberine göre; aylığı en düşük emekli maaşının üzerinde olanlar yüzde 42.65 zam alırken, bu grupta yer alan ve maaşı 7 bin 500 liraya tamamlayan emeklilerin bir kısmı, yeni zamlar açıklandığında hayal kırıklığına uğradı. En düşük emekli maaşı 10 bin liraya çıkarılırken, artış oranı yüzde 33.3 olarak kaldı.

Emekli maaşınıza zam gelmeyebilir

Temmuz ayında zam gelmeyebilir!

Bu durum, geçmiş yıllarda memur maaşlarına uygulanan zamların tam tersi bir yöntemin hayata geçirilmesi anlamına geliyor. Daha çok desteklenmesi gereken en düşük gelir grubundaki emeklilere yapılan zam oranı, nispeten daha yüksek gelir elde edenlerin altında kaldı. Eğer TBMM'de düzeltme yapılmazsa, 6 milyon civarındaki emekli Temmuz ayında sıfır zam veya çok düşük zam alabilir.

Kaynak: Milli Gazete