Memurlar ve emekliler, önümüzdeki hafta itibarıyla zamlı maaşlarını almaya başlayacaklar. Ancak, bazı emekliler için kök maaşlarının düşüklüğü nedeniyle zamlı maaşları hala 10 bin TL'nin altında kalacak. Emekli maaşlarına düzenleme yapılacak mı? Emeklilere kök maaş düzenlemesi yapılacak mı? Emekli maaşına ne zaman zam gelecek? Detaylar haberimizde...

Yaklaşık 1,8 milyon emeklinin kök maaşı, %24,73'lük zamma rağmen 10 bin TL'nin altında kalacak. Bu durumu düzeltmek amacıyla ilave düzenleme çalışmaları gündemde.

Emekli maaş-1

Emekli maaşlarına yeni düzenleme gelecek mi?

NTV'nin haberine göre, AKP kurmayları bu sorunun çözümü için yeni bir düzenleme üzerinde çalışmalara başladı. Hedef, en düşük emekli maaşında bir iyileştirmeye giderek, 10 bin TL'nin altında kalan emeklilerin de bu seviyeye ulaşmasını sağlamak.

Emekli Maasi Ws3 O Cover-1

Yeni düzenleme ne zaman onaylanacak?

Bu düzenleme için Meclis'te yapılacak yasal düzenlemeler gerekmekte olup, süreç Cumhurbaşkanı Erdoğan ile de paylaşılacak. Oluşturulacak formüller hafta içerisinde  Erdoğan'ın onayına sunulacak.

Bakan Şimşek imzayı attı: Memur ve emekli zam oranı netleşti Bakan Şimşek imzayı attı: Memur ve emekli zam oranı netleşti

Zam Oranlarinda Hesaplar Degisti Memur Ve Emekli 17434562 7823 O

En düşük emekli maaşı ne kadar olacak?

Kulislerden gelen bilgilere göre, en düşük emekli maaşının 10 bin TL'den 12 bin TL'ye çıkarılması düşünülmekte. Bu rakamın Meclis'teki süreçlerde netleşmesi bekleniyor.

Emekli Maas Zammi Geliyor Temmuz Ayinda Emekli Maaslari Bu Kadar Olacak 2565

Emekli maaşı ile değişecek diğer ödemeler nedir?

Memur maaşlarına yapılan zam, diğer bazı ödemelerde de artışlara yol açtı. Engelli aylığı, yaşlılık aylığı, evde bakım yardımı gibi sosyal yardımlarda da artışlar gerçekleşti. Örneğin, engelli aylığı %40-69 arası engelli oranına sahip olanlar için 3 bin 336 TL'ye, %70 ve üzeri engelli raporu olanlar için ise 5 bin 5 TL'ye yükseltildi.

Kurusu Kurusuna Aciklandi Temmuzda Yeni En Dusuk Emekli Maasi Bu Kadar Olacak 1

Emekli maaş zammı ne zaman belli olacak?

Çalışmaların devam ettiği ve henüz kesin bir rakamın belirlenmediği öğrenildi. Önümüzdeki günlerde bu konuda resmi bir açıklama yapılması bekleniyor.

Kaynak: Haber Merkezi