Kanal 15 ekranklarında her Cuma yayınlanan  Bilal Karasakal ve Kurşat tuncel’in yer aldığı Burdur’un Nabzı programında bu hafta  2023 yılı Burdur değerlendirmesi yapıldı. Program içersinde deprem uzmanı  SDÜ sismoloji anabilim dalı başkanı  Prf. Dr. Şakir Şahin ve Burdur BUTSO başkanı Yusuf Keyik katıldı.

ENFLASYON DİZGİNLENMELİ
 Programda 2023 ekonomik değerlendirmeyi yapan BUTSO başkanı Yusuf Keyik 2023 ihracaatçı için verimli bir yıl olmasına rağmen yapılan son asgari ücret zammı hem çalışanı hemde işvereni memnun eymediğini dile getirdi.zammın yapılması ile etiketlerin durduralamdığını söyliyen Keyik verilen zam aynı gün eridi.

Enflasyonu bu şekilde dizginlememiz zor.Bu konuda daha kalıcı hamlelerin yapılması gerektiğini söyledi.Özellikle Burdur’da 2.OSB çalışmaları ile güçlü firmaların hızla yatırıma devam ettiğini ,yatırımların bitmesi ile Burdur’da istihdamda büyük atılım olacağını dile getirdi.

BURDUR DEPREME HAZIR DEĞİL !
 Programa telefonla bağlanan Şahin Burdur da olacak depremin kaçınılmaz olduğunu ve tetbirlerin alınması için illaki deprem olmasını beklememek gerek dedi. Alternetif deprem senoryalarını uygulayarak gerekli tetbirlerin mutlaka alınması gerek.

Özellikle son olan Kahramanmaraş merkezli depremden ders çıkararak gerekli girişimler mutlaka yapılmalı.Bu noktada olası bir depreme Burdur hazır değil. Özellikle paydaşlar,valilik,Belediye ,STK’ lar,Afat gerekli tetbirleri almalı.

Naci Görür hocanın tespitlerini iyi analiz edilmesi söyliyen Şahin deprem riski altında olan on ilden birisi Burdur  Fethiye Burdur fay zon hattının en aktif olduğu bir hat olduğu unutulmamalı,Burdurda 1914 ve1971 depremleri bunun en önemli kanıtıdır. Özellikle yazıköy Gölhisar arasında biriken stresin mutlaka boşalacağını dile getiren Şahin.7 üzeri bir depremin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

HALK DEPEM KONUSUNDA BİLİNÇLENDİRİLMELİ BİR ÇALIŞTAY ŞART
  Özellikle Burdur’da 2000 yılında zemin inceleme çalışmaları yapıldı ama devam ettirmedi.Bu çalışmanın belediyenin devam ettirmesi gereklidir dedi. Ayrıca en önemli görevin Çevre Sehircilik ve iklim il müdürlüğünün olduğunu söyleyen Şahin müdürlüğün il genelinde bina envartilini çıkarmalıdır.

Binaların depreme dayanıklı olup olmadığını raporlamalıdır dedi. Halkın bilinçlenmesi bazında valilik nezlinde ve üniversite aracılığı ve AFAT İle ortaklaşa halkı biliçlendir alanında çalışmaların ve çalıştayların mutlaka yapılması gereklidir dedi

Kaynak: ÖMER ÖZDOĞAN