Aday adaylık süreci, başvuru koşulları ve ücretlendirmeye kadar tüm hususlar maddeler halinde açıklanırken, Aday Adaylık başvuruları bugün (21 Kasım) başlarken, 28 Kasım 2024 Salı günü son bulacak.

Aday adayı olmak isteyen kamu görevlileri ise başvurularını 1-5 Aralık’ta yapabilecek. Aday adayı olmak isteyen il, ilçe, belde başkanları ve yönetim kurulu üyelerinin ise ilk önce yerel yönetimler ve dirençli kentlerden sorumlu genel başkan yardımcılığına istifa niyetini bildirecek. Bu niyet, MYK tarafından değerlendirilecek. Aday adayı olmak isteyen il, ilçe, belde başkanları 1 Aralık saat 17.00’ye kadar görevlerinden istifa edecek.

ARALIKTA ADAYLAR AÇIKLANACAK

CHP belediye başkan adaylarının belirlenmesi için birden fazla yöntemi bir arada kullanacak. Belediye başkan adayı eğilim ya da merkez yolması ile belirlenecek. Adayların belirlenmesinde çapraz sorgulama yapılacağı ve şehirlerin paydaşları ile örgütünde fikri alınacak.

CHP’li belediyelerin olduğu yerlerde ilk olarak anket yoluyla kamuoyu yoklaması yapılacak. Ankette, mevcut belediye başkanının memnuniyet durumu ölçülecek, belediye başkanı ve rakiplerinin durumu karşılaştırılacak. Bunun yanı sıra partinin oy oranı ile belediye başkanının oy oranı da karşılaştırılacak. Adaylara 90 gün çalışma süresi tanınacak.

KARARLAR BURDUR’DA HEYECAN YARATTI

Ön seçim beklentisinin yüksek olduğu Burdur’da Parti Meclisinde çıkan aday belirleme yöntemleri heyecan yarattı. Parti Meclisi (PM)’nin aday belirleme kıstasları aday adaylığı sürecinin de hareketli geçeceğine işaret ediyor.

BURDUR’DA  4 İSİM ÖNE ÇIKIYOR

Şimdilik Burdur’da yerel seçimler için 4 isim gündemde.  Bunların başında mevcut Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, 3 dönem milletvekilliği yapan Mehmet Göker, eski merkez ilçe başkanı Ali Tarkan Büyükyörük ve eski il başkanı ve milletvekili adayı olan Süleyman Erman ismi konuşuluyor.

Mevcut Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in, CHP Genel Başkanı Özel Özel ile olan yakınlığından dolayı adaylığına kesin gözüyle bakılıyordu ancak, PM’den çıkan aday belirleme kıstasları bu varsayımları bozacak görünüyor. Kamuoyu anket çalışmaları, STK’ların fikrinin alınması ve ön seçim isteyen il ve ilçe örgütünden görüş isteniyor olması aday adaylık sürecine hız katması bekleniyor.