31 Mart yerel seçimleri için seçmen listeleri bugün muhtarlıklarda askıya çıkacak. Seçmenler, 17 Ocak tarihine kadar bilgilerini listelerden kontrol edebilecek.

31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Seçimleri için sayılı günler kaldı.

Seçimin başlangıcından oy verme gününe kadar olan süreçteki iş ve işlemler, YSK tarafından ilan edilen seçim takvimine göre yürütülecek.

Seçmen listeleri bugün muhtarlıklarda askıya çıkacak. 17 Ocak tarihine kadar seçmenler, bilgilerini listelerden kontrol ederek güncelleme yapabilecek.

Seçmen Listesi

Seçmen listelerinde adı bulunmayanlar herhangi bir hizmete ait faturayı ya da kira sözleşmesini ibraz ederek nüfus müdürlüklerine başvuracak.

Adreslerini başka ilçelere aldırmak isteyen seçmenler elektrik, su, telefon, doğal gaz gibi faturalarını ibraz etmek suretiyle askı süresi içerisinde başvuru yapabilecek.

Öğrenci olup öğrenim gördükleri yerleşim yerlerinde oy kullanmak isteyenler, muhtarlık bölgesinde kimlik veya adres bilgilerinde yanlışlık ya da eksiklik olanlar bilgilerini güncelleyebilecek.

17 Ocak'ta muhtarlık bölgesi askı listeleri ve tutuklular ile taksirli suçlardan hükümlülere ilişkin askı listeleri askıdan indirilecek. Buna ilişkin itirazlar sona erecek.

Ayrıca 17 Ocak’ta bina bazında seçmen kayıtlarının, YSK ve e-Devlet Kapısı'ndan sorgulanmasının ve seyyar sandıklarda oy kullanabilmeleri için, hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı seçmenlerin başvurularının da son günü.

Kaynak: HABER MERKEZİ