Son zamanlarda yağışlı geçen günlerin ardından Burdur halkı için önemli bir gelir kaynağı olan kuzugöbeği mantarı ormanlık alanlarda görülmeye başlandı. Geçtiğimiz yıllara yağışların daha az olmasıyle birlikte kuzugöbeği mantarının azalacağı tahmin edilirken fiyatların ne olacağı ise akıllara gelen ilk soru oldu...

Sofralarda yer buluyor

Kuzugöbeği mantarı, kendine özgü aroması ve dokusuyla gurmelerin gözdesi. Vatandaşlar da bu özel mantarı sofralarına taşımak için doğaya akın ediyor. Özellikle sonbahar yağmurlarının ardından mantarın bolca yetiştiği alanlarda hummalı bir çalışma var.

Kuzugöbeği

Burdur için gelir kaynağı

Kuzugöbeği mantarı sadece lezzetiyle değil, ekonomiye katkısıyla da öne çıkıyor. Bölge halkı tarafından toplanan mantarlar, pazarda yüksek fiyattan satılıyor. Bu da bölge ekonomisine önemli bir katkı sağlıyor.

Yüksek kesimlerdeki ormanlık alanlarda doğal olarak yetişen kuzu göbeği, köylerde yaşayan vatandaşlar tarafından toplanıyor.
Köylerdeki vatandaşların gelir kaynağı olan kuzu göbeğinin kilosu geçtğimiz sene market ve semt pazarlarında 500 liraya satılıyordu. Bu sene fiyatlarının ne olacağı ise merak konusu...

Kaynak: Evrim Tuna Şahin