Burdur CHP İl Kongresi'nde, Merkez İlçe Kongresi'nden bu yana devam eden söylentiler ve iddialar, İl Başkanlığı seçiminin ardından da devam etti.

Emekli Öğretmen Kadir Koç'un İl Başkanı seçildiği kongrede, bazı partililer, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve 28.Dönem Milletvekili Adayı Hülya Gümüş'ün kurultay delegesi seçilmemesi konusunda tepki gösterdi.

Ercengiz ve Gümüş'ün seçilmemesi eleştirildi
Burdur CHP'de önde gelen partililer, yaptıkları açıklamada, "Ercengiz ve Gümüş'ün seçilmemesi, Burdur'a CHP'li bir belediye olarak yaptığı hizmetleri ve merkezi iktidara karşı verdiği mücadeleyi görmezden gelmek demektir" dediler.

Partililer tarafından yapılan açıklamada "Ercengiz, Burdur'da önemli hizmetler yaptı. Bucak'ta ise Gümüş, tarihi bir oy oranı elde etti. Bu iki ismin seçilmemesi, parti tabanındaki tepkiyi artıracaktır" denildi.

Partililer, "Bu hataların son olmasını ve yaklaşan yerel seçimler için enerji harcanmasını istiyorum" diyerek, "Burdur'da Ali Orkun Ercengiz ile Cumhuriyet Halk Partisi bayrağını yeniden Burdur'da dalgalandıracağız" ifadelerini kullandılar.

serkan şimşek

Önceki dönem CHP Burdur Merkez İlçe Başkanı Serkan Şimşek’ten yapılanlara tepki gösterdi.

İşte Şimşek’in açıklaması
Geçtiğimiz günlerde Burdur CHP İl Kongresini gerçekleştirdik. Merkez İlçe kongresinden bu yana bir sürü söylenti çıktı taraflar bazı iddiaları ortaya koydu geldi geçti. 2 adayın yarıştığı İl Başkanlığı kongresi ise Cumartesi günü emekli Öğretmen Kadir Koç'un zaferi ile sonuçlandı. Öncelikle İl Başkanlığı için elini taşın altına koyan Hakan Açar'ı tebrik ediyor , Kadir Koç ve ekibine de bundan sonra yapacakları çalışmalarda başarılar diliyorum.

Fakat bazı şeyler var ki yazmadan geçilmeyecek cinsten. Türkiye Cumhuriyeti 2000'li yıllardan bu yana AKP hükümeti tarafından sistematik bir şekilde Devlet temayüllerini ortadan kaldırışının acılarını bugün kemiklerimize kadar acısını hissederek yaşıyoruz. Devletlerde , siyasi partilerde , sivil toplum kuruluşlarında , orduda , emniyet ve MİT teşkilatı gibi kurumları ayakta tutan yazılı kuruluş metinleri ile temayülleridir. Temayüller yılların deneyimleri sonucu ortaya çıkmış kanun gibi uygulandığı kurumu ayakta tutan yaptırımlardır.

Ne yazık ki en son yaptığımız İl Kongremizde bu temayüllerden bir tanesi daha yıkılmaya çalışılmış ve Burdur Belediye Başkanımız Ali Orkun Ercengiz kurultay delegesi olarak listeye yazılmamıştır. Onu Kurultay Delegesi olarak listeye yazmamak sadece bazı sebeplerden dolayı kendisine karşı tavır almak değil Burdur'a CHP'li bir belediye olarak yaptığı hizmetleri ve merkezi iktidara karşı verdiği mücadeleyi görmezden gelmek demektir. Bu güne kadar partiye verdiği desteği görmezden gelmek demektir. Belediye olarak yaptığı her hizmette CHP'nin adından söz ettirdiğini yok saymak demektir.

Hülya Gümüş'e Kurultay listesinde yer vermemek CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Burdur ziyaretinde "Hülya kızımızı Ankara'da görmek istiyorum" sözünü yok saymak demektir. Bucak gibi bir ilçede, hem bir kadın olarak , hem de bir CHP adayı olarak tarihi bir oy almış olan Hülya Gümüş'ü Kurultay Delege listesine yazmayarak Bucak örgütüne ve Hülya için partimize oy verenleri görmemek onları yok saymak demektir.

Ben bu hataların son olacağını , yaklaşan yerel seçimler için enerjimizi harcayacağımızı ve Burdur'da Ali Orkun Ercengiz ile Cumhuriyet Halk Partisi bayrağını yeniden Burdur'da dalgalandıracağımıza inanıyorum.

Kurullara seçilen tüm partililerimi kutluyor bundan sonraki çalışmalarında başarılar diliyorum” şeklinde paylaşmada bulundu