Antalya Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) birçok fabrika ara eleman sorunu yaşarken, inşaat iskele kalıpları üreten bir fabrikada 320 çalışandan 85'i kadın işçilerden oluşuyor.

Ev hanımı iken fabrikanın eğitimiyle işi öğrenerek kaynak, pres, boyahane, montaj sevkiyat, paketleme gibi daha önce erkeklerin çalıştığı alanlarda artık kadınlar da görev alıyor

Sanayi1 1

Antalya Organize Sanayi Bölgesi'nde çok sayıda özellikle de ağırlıklı erkeklerin çalıştırıldığı ağır iş olarak nitelendirilen işlerde son dönemde ciddi ara eleman sorunu yaşanıyor.

Bazı fabrikalar ise bu sorunu kadın çalışanla çözmeye başladı. Antalya OSB'de inşaatlarda kullanılan iskele kalıpları üretimi yapan bir fabrika 5 yıl öncesine kadar tamamen erkek işçi çalıştırırken, OSB etrafındaki köylerden ev hanımlarına verdiği kurslarla erkek işi olarak gösterilen kaynaktan prese birçok işte artık kadınları çalıştırmaya başladı.

Sanayi3

KÖYDEKİ KADINLARA DAVET

Fabrikanın yönetim kurulu başkanı Hüseyin Erden, şu an 320 çalışandan 85'inin kadın olduğunu belirterek, “Antalya turizm bölgesi. Özellikle nisan, mayıs aylarıyla beraber çalışanların bir kısmı turizme kaymaya niyetleri oluyor. Siz yetiştirdiğiniz insanları bu sefer kaybediyorsunuz. Bunlar üst üste geldiğinde, 'bizim çalışanlara ihtiyacımız var' dedik. Çok yoğun çalışıyoruz, belki sektörün en büyük hacimli firmalarından biriyiz. Ama çalıştıracağımız insan bulmakta zorluk çekiyoruz. Bir deneme yapalım istedik, çevre köylerden çalışma niyeti olan genç kızlarımız ve kadınlarımızı davet ettik. Önce paketleme bölümünde denedik, kadınlarımızın çalışmalarındaki performans bizi son derece mutlu etti. Arkasından diğer birimlerimizde kadınlarımızı çalıştırmaya başladık" dedi.

Kaynak: HABER MERKEZİ