Bucak Ziraat Odası Başkanı Bilal Özel Bucak ve köylerimizde ekili ve dikili sahalarda son aylarda oranının üzerinde tarla farelerine rastlanıldığını, hububatta ürün kaybı yaşanılmaması için toplu mücadelenin şart olduğunu dile getirdi. Bucak Ziraat Odasınca yapılan açıklamada: Değerli çiftçilerimiz, tarla farelerinin son zamanlarda bölgemiz tarım arazilerine verdiği zarar artmıştır. Bu duruma müdahale edilmediği takdirde önemli ölçüde ürün kaybına neden olmaktadır. Tarla faresinin bazı yıllarda ürünlerin tamamına yakınına zarar verdiği görülmüştür. Tüm tarla, bahçe ve çayır mera bitkileri, özellikle buğday, arpa, yulaf, yonca ile sebze ve meyvelerde önemli zarar ve kayıplara neden olmuştur.

Bucak Tarla Faresi

Bunun için gerekli mücadele;

Tarla, bağ, bahçe ve fidanlıklardaki fare delikleri toprakla kapatılmalı

2/3 gün sonra yeniden açılmış olan deliklere 5-6 adet zehirli yem el değmeden konulmalıdır.

Müteakip günlerde ise mücadele yapılan saha dolaşılmalı, ölmüş olan fareler toplanıp derince bir yere gömülmelidir.

Aksi halde ölmüş olan fareleri yiyen evcil veya yabani hayvanlarda ölebilir.

Tarla faresi mücadelesinde toplu ve tarama mücadele esas olduğundan, zararlının bulunduğu alandaki bütün tarlalar ve kenarları ile çevredeki sulama kanallarında bulunan işlek delikler ilaçlanmalıdır.

Tüm yetiştiricilerimizin arazilerini fare zararına karşı kontrol etmeleri, mücadele için gerekli hassasiyeti göstermelerini ister; bol bereketli, sağlıklı günler dileriz. Denildi.

Kaynak: HABER MERKEZİMuhabir: İsmail Atız